Mieszkanie na poddaszu w kolorach CMYK, czyli jak rozsądnie połączyć kolory

Niejednokrotnie największym problemem podczas urządzania mieszkania jest dobór palety kolorów. Zbyt mała ich ilość sprawi, że mieszkanie stanie się nudne i mało przyjemne dla oka. Nadmiar barw z kolei może wprowadzić do naszego wnętrza kicz. Jak znaleźć złoty środek?

Odpowiedzi szukamy w Budapeszcie. To tam na 110 metrach kwadratowych powstało świetne mieszkanie dla trzyosobowej rodziny. Mieszkanie w stolicy Węgier, jest bardzo interesujące z kilku powodów. Po pierwsze, znajduje się na poddaszu co dodaje mieszkaniu uroku i przytulnego wyglądu. Kolejnym atutem jest widok z okien, które wychodzą na południową stronę miasta. Dostrzec można meandry Dunaju, węgierski parlament czy Wzgórza Zamkowe. Jednak my chcielibyśmy się skupić na kolorystyce wnętrza. Autorzy projektu, Margeza Design Studio, postanowili na biel, która stała się dominującą barwą. Polerowane, błyszczące podłogi i śnieżno białe ściany przełamano kontrastującymi barwami inspirowanymi paletą CMYK. Co oznacza CMYK?

CMYK to jedna z dwóch, obok RGB, paleta barw, z której możemy stworzyć każdy inny kolor w zależności od natężenia podstawowej mieszanki. Podstawa CMYK’u składa się z czterech barw:

CYJAN – odcień niebieskiego, blady i spłowiały, określany często jako sinoniebieski
MAGENTA – barwa wynaleziona podczas bitwy pod Magentą, w wyniku zmieszania czerwonego i niebieskiego barwnika, przypomina kolor fuksji lub amarant
YELLOW – choć można myśleć, że to zwykły, żółty kolor jest on nieco bledszy, powstaje w wyniku addytywnego zmieszania czerwieni i zielenie
KEY COLOUR – kolor kluczowy, niejako baza każdej barwy, jego odpowiedikiem jest czerń

Właśnie te cztery barwy zostały wykorzystane do stworzenia kontrastu. Efekt? Bardzo ciekawy. Kolory należą do podstawowej palety, łączą się idealnie sprawiając, że mieszkanie choć jest wielobarwne, jest przytulnie minimalistyczne.

źródło: Margeza Design Studio