Mieszkanie przy Krupówkach. Powstało w kamienicy z 1927 roku.

Zlokalizowana na zakopiańskich Krupówkach kamienica z 1927 roku, do niedawna, na pierwszym piętrze, mieściła lokal biurowy. Wcześniej, znajdował się tu sklep i serwis Franciszka Bujaka – jednego z pierwszych producentów nart drewnianych w przedwojennej Polsce. To mieszkanie przy Krupówkach jest zaprzeczeniem tego z czym większość z nas kojarzy najsłynniejszą ulicę Zakopanego. 

Mieszkanie przy Krupówkach zostało zaprojektowane przez Agatę Popieluch na zlecenie prywatnego inwestroa. Zadaniem projektowym było przekształcenie wnętrza usługowego, o powierzchni 45 mkw z małym balkonem, na mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem. Łazienkę powiększono, zaaranżowano aneks kuchenny połączony z jadalnią i salonem oraz sypialnięWe wnętrzu dominują naturalne barwy i materiały. Z dawnych czasów przetrwał ułożony w klasyczną jodełkę dębowy parkiet, który udało się odnowić. Stanowiącą mocny akcent podłogę zestawiono z jasnymi ścianami w salonie i ciemnozieloną w sypialni.

Minimalistyczne nawiązanie do podhalańskiej tradycji stanowią fragmenty ścian i zabudowy meblowej z jasnej sklejki brzozowej, z delikatnym rysunkiem słojów. Wykonano z niej szafę w strefie wejściowej, ławę i półki w salonie oraz zagłówek w sypialni.

W łazience, wstawki z ceramicznych płytek w kolorze butelkowej zieleni przywodzą na myśl tatrzańskie lasy.
Całości dopełniają klasyczne drewniane meble i rattanowe dodatki, nadające prostemu wnętrzu przytulności. Nawiązaniem do historii miejsca są stare plakaty narciarskie, w tym jeden oryginalnie reklamujący dawną wytwórnię nart.

Czytaj też: Architektura | Apartament | Polska | Wnętrza | Historia |

 

źródło: materiały prasowe / Agata Popieluch 

zdjęcia: Anna Michałek