Mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach. Zaglądamy do środka!

Mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach to pierwszy projekt w historycznych wnętrzach zrealizowany przez Medarda Grabowskiego – właściciela pracowni projektowej Black Locus. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu wnętrz współczesnych, industrialnych i ciemnych, ale zaufanie klientów, którzy powierzyli architektowi swoje mieszkanie w historycznej kamienicy, zaowocowało tym jasnym projektem łączącym klasykę z nowoczesnością.

Mieszkanie przeszło całkowitą metamorfozę, zaczynając od zerwania starej podłogi wraz z wymianą instalacji. Odnowiona posadzka wykończona została francuską dębową jodłą i płytkami ceramicznymi, stylizowanymi na dywaniki. Wtórne grzejniki zostały wymienione na gładkie, zlewające się ze ścianami, a na tychże pustych wcześniej ścianach salonu zastosowano sztukaterie i gzymsy. Jeden z nielicznych elementów, które pozostały oryginalne w mieszkaniu to wysokie drzwi wraz z opaskami. Chociaż widać na nich znak czasu, to ich urok nie pozwolił projektantowi i klientom na ich wymianę. Połączenie wyposażenia częściowo nowoczesnego, jak stolik RTV i sofa, z zabytkowym stołem i narożną konsolą, to zabieg łączenia styli i realizacji patchworkowej architektury wnętrz.

Jasne mieszkanie, na którym zależało klientom, zostało delikatnie przełamane czarnym sufitem w korytarzach oraz częściowo czarną stylizowaną kuchnią, w której sprzęty AGD zostały wybrane z linii vintage.


Ciasna łazienka została optycznie powiększona lustrem i zdobyła nową wnękę prysznicową kosztem pokoju gościnnego. Stylizowane uchwyty na nowoczesnej koralowej zabudowie, do tego zabytkowa konsola przerobiona na szafkę umywalkową i na koniec armatura, która swoim wzornictwem tez przywołuje historyzm – wszystkie te zabiegi zastosowane zostały by połączyć nowe ze starym. Jak wam się podoba mieszkanie przy ulicy Różanej na krakowskich Dębnikach? Dajcie znać!

O pracowni: 
Black Locus – pracownia projektowa działająca głównie na terenie Śląska i Małopolski. Właścicielem i głównym architektem pracowni jest Medard Grabowski, który mówi o sobie w następujący sposób:Nazywam się Medard i mogę śmiało przyznać, że mam to ogromne szczęście wykonywania zawodu, który kocham! Architektura oraz projektowanie wnętrz jest moją pasją, którą rozwijałem na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach oraz Politechnice Krakowiskiej im. Tadeusza Kościuszki. Moje umiejętności szkoliłem pod okiem fachowców od 2013 roku nawiązując współpracę z Pracownią Projektową Wojciecha Koziarskiego w Katowicach – udział w projektowaniu koncepcyjnym budynków usługowych oraz mieszkalnych. Od 2015 projektowałem wnętrza mieszkalne, biurowe, usługowe i restauracje dla biura KMB Studio  oraz Koliber StudioW swoich projektach kieruje się innowacyjnymi i odważnymi rozwiązaniami. We współpracy z klientami stosuję kompleksowe podejście do prowadzonego projektu oraz indywidualne podejście do zgłaszanych potrzeb i oczekiwań. Dbam o komfortową i przyjazną atmosferę by wspólnie stworzyć coś co będzie cieszyć klientów przez lata.

źródło / tekst: Black Locus / https://blacklocus.pl/
zdjęcia: Anna Laskowska Dekorialove / http://dekorialove.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Kraków | whiteMAD na Instagramie  | Malarstwo | Kamienica