Mieszkanie przy ulicy Towarowej w Poznaniu. Zaglądamy do środka!

Mieszkanie przy ulicy Towarowej w Poznaniu zaprojektowała Marietta Wojtczak z pracowni Wonderspace. Współpraca projektantki z tym inwestorem rozpoczęła się już ok. 2 lat temu. Właściciel zgłosił się z prośbą o zaprojektowanie 5 mieszkań na wynajem krótkoterminowy w Poznaniu. Inwestor obdarzył projektantkę ogromnym zaufaniem. Zostały ustalone podstawowe wytyczne, w tym zakres wyposażenia i budżet, a resztą mogła zająć się sama.

“Wpadłam na pomysł, aby nie robić podobnych apartamentów, niczym kopiuj-wklej, tylko aby każdy był odmienny stylistycznie.”- mówi projektantka. Wszystkie mieszkania Choya Apartments tworzą spójny wizualnie koncept, co nie oznacza, że są takie same. Ten projekt jest najbardziej neutralny w swoich kolorach, ale też elegancki. Oparty został na ciepłych odcieniach szarości i beżu przełamanych czernią.

Całość dopełnia naturalne drewno. Bardzo ważnym aspektem projektowanych mieszkań na Towarowej było stworzenie domowego wnętrza, które nie będzie tylko miejscem do spania. Z tego względu są one w pełni wyposażone. Funkcjonalna kuchnia, miejsce do spożywania posiłków (z pięknym widokiem na Poznań!), sofa z funkcją spania, duży telewizor, pralka, wygodne łóżko i dużo miejsca do przechowywania stworzyły przestrzeń nie tylko do krótkich odwiedzin. W sypialni bardzo ciekawym pomysłem jest zastosowanie tapety w ramce ze sztukaterii, która tworzy piękne tło dla zagłówka łóżka.


Tutaj, dosłownie, leży się z głową w chmurach! Tapeta nawiązuje do pięknego nieba widocznego przez spore okna, które również odbija się we frontach lustrzanych naprzeciwko. Sporym wyzwaniem w tym mieszkaniu było zaprojektowanie szafy w bardzo wąskim holu. Projektantka zdecydowała się zaprojektować zabudowę, która w dyskretny sposób oddziela salon od strefy wejściowej. Część dzienna to salon, aneks kuchenny i jadalnia, które tworzą jedną, spójną przestrzeń. Wszystkie zabudowy wykonał stolarz z dostępnych płyt laminowanych.

Nawet górne szafki kuchenne, które bardzo wiernie odwzorowują naturalny, dębowy fornir. Łazienka nawiązuje stylistycznie do reszty pomieszczeń, ale jest tu zdecydowanie więcej kontrastu – duża, czarna zabudowa WC, czarna armatura i dodatki, a geometryczna podłoga delikatnie przełamuje ten klasyczny styl. Proces realizacji projektu trwał ok. 5 miesięcy.

Podstawowe dane:
lokalizacja: ul. Towarowa 39 w Poznaniu
metraż: 45m2
ilość pomieszczeń: 2 pokoje, aneks kuchenny, łazienka
realizacja 2022

O pracowni:
Wonderspace to pracownia projektowa stworzona przeze mnie, czyli projektantkę wnętrz Mariettę Wojtczak. Choć jej staż nie jest bardzo długi (lekko ponad dwa lata) to liczba zrealizowanych projektów już całkiem spora. W projektowaniu ważna jest dla mnie komunikacja. Umiejętność znalezienia wspólnego języka z inwestorem to co najmniej połowa sukcesu. Projektuję wnętrza prywatne i komercyjne, a moim znakiem rozpoznawczym są okrągłe lustra.

Zobacz również: Architekt | Apartament | Kuchnia | Wnętrza | Poznań

źródło: Wonderspace (behance.net/wojtczakmarietta)/ zdjęcia: Kamil Brycki (https://www.kamilbrycki.pl)