Mieszkanie w centrum Krakowa. Trudno uwierzyć, że ma aż trzy kondygnacje

Mieszkanie powstało w budynku, który zlokalizowany został blisko centrum Krakowa, przy krótkiej i cichej ulicy. Jego wnętrze zaprojektował architekt Oskar Firek. Co ciekawe, mieszkanie ma aż trzy kondygnacje i łączną powierzchnię, która wynosi 200 m kw. Spora przestrzeń pozwoliła zmieścić tutaj wszystkie funkcjonalności, o których marzyli właściciele. 

Przygotowując projekt D-House, architekt zdecydował o zabudowaniu dwóch niefunkcjonalnych balkonów. Taki zabieg sprawił, że powierzchnia dwóch kondygnacji nad parterem uległa powiększeniu. Dodatkowo, aby dodać przestrzeni zamiast klasycznych okien w mieszkaniu użyte zostały przeszklenia wypełniające w maksymalnym stopniu ścianę zewnętrzną od strony południowej.

Część parteru zajęły pomieszczenia o funkcji gospodarczej – hol, garderoba ze schowkiem, garaż oraz pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze wyznaczono strefę prywatną mieszkańców. Tutaj powstały dwie sypialnie, gabinet oraz przestronna łazienka. Najwyższa kondygnacja jest przestrzenią dzienną oraz miejscem, w którym właściciele mogą przyjmować gości. Architekt zaproponował taki układ funkcjonalny, który podzielił całość na otwarty salon z kuchnią, pokój gościnny i łazienkę. W ten sposób zadbał o poczucie prywatności domowników i komfort użytkowania.

Głównym założeniem projektu było uzyskanie atmosfery domowego ciepła i przytulności z równoczesnym zachowaniem nowoczesnego charakteru wnętrza – wyjaśnia architekt Oskar Firek.


Wybierając kolorystykę i dodatki architektowi udała się szalenie trudna rzecz – umiejętnie połączył ze sobą elementy stylistyczne, materiały i faktury, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Takie zestawienie barw i faktur bardzo dobrze koresponduje z naturalnym drewnem i tynkiem strukturalnym. Dodatkowo dla kontrastu projektant sięgnął po czarne szkło, czarny granit oraz przeszklenia i barierki o stalowej konstrukcji malowanej na czarny kolor. Całość dopełniają skórzane dodatki, ciężkie tkaniny i oprawy oświetleniowe, dzięki którym w tym krakowskim mieszkaniu z powodzeniem odnajdą się zarówno minimaliści jak i fani mocnych wnętrz z charakterem.

Pracownia architektoniczna Oskar Firek Architects znajduje się w Krakowie. Projekty biura charakteryzuje dbałość o detale, minimalizm, funkcjonalizm oraz upodobanie do naturalnych materiałów. Pracownia skutecznie łączy wymagania inwestorów z własnymi architektonicznymi ambicjami, dzięki czemu powstają projekty wyróżniające się oryginalną i ponadczasową estetyką.

Więcej na stronie pracowni: oskarfirek.com.

zdjęcia: POLEWANY PHOTOS