Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej z dzielnic Pragi. Remont obejmował przebudowę układu wnętrz, wymianę podłóg oraz renowację historycznych okien i drzwi. W całym procesie przy wyborze materiałów i kolorów architekci kierowali się oryginalną estetyką przestrzeni. Inspiracją były takie elementy, jak lakierowane na biało drzwi i okna ozdobione mosiężnymi klamkami, a także charakterystyczny dębowy parkiet.

Rozebranie wszelkich ścianek działowych i pozostawienie jedynie ścian nośnych pozwoliło stworzyć przestronny korytarz, który służy jako centralne miejsce mieszkania, a nie tylko jako przestrzeń komunikacyjna. Gości wita efektowny zielony przedsionek z okrągłym lustrem, pełniący funkcję wejściową do apartamentu. Za nim znajduje się specjalnie zaprojektowana biblioteczka, oferująca dużo miejsca na książki i przedmioty osobiste.


Architekci zdecydowali się połączyć oryginalne wąskie pokoje od strony ulicy w jeden rozległy salon, uzyskany dzięki zastosowaniu szerokiego otwarcia. Tutaj biała kuchnia płynnie integruje się z resztą pomieszczenia, a wolnostojące meble współgrają z dębowymi podłogami. Wykonany na zamówienie stół z litego drewna dębowego stanowi centralny punkt i uzupełnia przestrzeń. Salon ma dostęp do balkonu od strony ulicy i jest ozdobiony dużym, urzekającym obrazem.

Łazienka emanuje atmosferą przypominającą spa, z misternymi kafelkami i zaokrąglonymi narożnikami. Wybór mozaiki stworzonej z okrągłych płytek oraz innych elementów wykończenia odnosi się do modernistycznego charakteru kamienicy. Dbałość o szczegóły jest widoczna w mosiężnych akcesoriach, niszach z płyt betonowych i subtelnym oświetleniu.

W sypialni postawiono na prosty i czysty design. Przestronna szafa skrywa dyskretne miejsce do pracy, a przesuwane drzwi odsłaniają tętniącą życiem niszę, którą można zamknąć na noc, zapewniając spokojne miejsce do spania. Z sypialni jest również dostęp do prywatnej łazienki. Mieszkanie w kamienicy wzniesionej w duchu modernizmu doskonale oddaje ducha i styl historycznego budynku.

Mieszkanie w kamienicy

Studio: Studio COSMO
Autorzy: Jiří Kabelka, Tereza Kabelková
Lokalizacja projektu: Bubeneča w Pradze, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Powierzchnia brutto: 107 m²
Fotograf: Tereza Kabelková

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Praga | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły