Mieszkanie w krakowskiej kamienicy

Mieszkanie w krakowskiej kamienicy w zgodzie z naturą. Po prostu piękne!

Mieszkanie w krakowskiej kamienicy zaprojektowała architektka Magdalena Gajda pracowni architektonicznej Gaja Architektura Wnętrz. Zdjęcia wykonało niezawodne studio: ONI STUDIO

Stara, krakowska kamienica, a w niej 50-metrowe mieszkanie jak z bajki. Lila, niebieski i zielony to kolory, które dominują w lokalu i wprowadzają jego mieszkańców w niezwykły klimat z nutą elegancji. Zaprojektowania mieszkania w nieszablonowym stylu podjęła się pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz. Zdjęcia: ONI STUDIO

Najbardziej charakterystycznym elementem mieszkania jest tapeta Pierre’a Frey’a przedstawiająca rośliny i papugi.  To ona była inspiracją dla architektki, Magdaleny Gajdy, autorki projektu i jej zespołu – Kolory, które dominują w salonie zostały zdefiniowane właśnie przez tę tapetę: lila, niebieski i zielony.  Została ona położona a jednej ze ścian salonu, w formie trzech obrazów, do których ramy tworzy sztukateria – tłumaczy Magdalena Gajda, autorka projektu. Sztukateria ozdabia ściany i sufit w całym mieszkaniu, okala także meble. Warto również zwrócić uwagę na dodatkową ozdobę salonu i holu, którą jest lamperia kolorze niebieskim.   

Meble do mieszkania zostały zaprojektowane przez pracownię Gaja Architektura Wnętrz. Zostały one wykonane z naturalnych materiałów. W salonie stół wykonany z forniru dębowego i krzesła wyścielane rattanem z welurem zachęcają do długich rozmów przy pysznym posiłku i filiżance herbaty lub kawy. Konsola, zrobiona także z forniru dębowego, została ozdobiona mosiężnymi uchwytami, wykonanymi tradycyjną technologią odlewniczą. W salonie największą uwagę przykuwa witryna na metalowych nogach i z metalowymi ramami oraz mosiężnymi uchwytami. Wnętrze salonu jest bardzo przytulne także dzięki zielonej kanapie pokrytej miękkim materiałem.


Kuchnia w kolorze lila nadaje wnętrzu bajkowego charakteru. Całość dopełniają płytki imitujące kamień oraz blat wykonany z konglomeratu kwarcowego i złote uchwyty. Wszystkie dodatki w mieszkaniu są koloru złotego, który nadaje wnętrzu nutę elegancji i szyku. 

Sypialnia to królowa relaksu. Miejsce, w którym domownicy odpoczywają i „ładują  baterie”. Na  ścianie za łóżkiem jest tapeta w formie malowidła naściennego, a jej wzór został dostosowany do wielkości ściany. Miękkości temu pomieszczeniu nadają tapicerowany, niebieski zagłówek i zasłony z weluru” – opowiada Magdalena Gajda, dodając, że całość uzupełnia szafa w kolorze lila oraz mosiężne kinkiety i drewniane nakastliki.

Natomiast w łazience dominuje kolor niebieski połączony z białymi płytkami na ścianie i złotym szczotkowanym cokołem. Zielone płytki oktagonalne z drobnym dekorem położone na podłodze nawiązują do dawnego wykończenia wnętrz w kamienicach. Zabudowa nad WC jest ryflowana, ten sam zabieg możemy dostrzec na drzwiach szafy w sypialni i na szybach w witrynie, która znajduje się w salonie. Blat został wykonany z konglomeratu kwarcowego. Całość dopełniają mosiężne uchwyty i szklane, ręcznie formowane kinkiety.

Do wykończenia mieszkania zostały wykorzystane naturalne materiały, takie jak drewno, mosiądz, kamień. Pracownia Gaja Architektura Wnętrz przywiązuje bardzo dużą wagę do materiałów, z których projektowane są wnętrza. – To, w jakim otoczeniu przebywamy, determinuje to, jak funkcjonujemy. To tak, jak z ubraniami. Jeśli założymy bawełnianą, przewiewną bluzkę, nie jest nam gorąco, czujemy się komfortowo. Jeśli natomiast włożymy ubranie ze sztucznego materiału, nasza skóra nie będzie oddychać, a my będziemy odczuwać dyskomfort. Dlatego tak ważne jest to, jakich materiałów używamy do wykończenia, np. mieszkania, które ma być miejscem odpoczynku i naszym azylem – wyjaśnia Magdalena Gajda, właścicielka Pracowni Gaja Architektura Wnętrz, dodając, że teraz  chce się skupić właśnie na takich projektach, w których będą wykorzystane przede wszystkim naturalne materiały. Zamiłowanie do materiałów wytworzonych przez naturę znalazło też odzwierciedlenie w nazwie pracowni.

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Kraków | Apartament | whiteMAD na Instagramie

 

projekt: Mieszkanie w krakowskiej kamienicy
źródło: Pracowni Gaja Architektura Wnętrz / facebook.com/GajaArchitekturaWnetrz / instagram.com/gaja_architekturawnetrz
zdjęcia: ONI STUDIO / https://oni.com.pl