Mieszkanie w powojennej kamienicy w Gdańsku. Tu króluje polski dizajn!

Mieszkanie w powojennej kamienicy znajdującej się nieopodal Gdańskiego Śródmieści zaprojektowała Monika Wierzba-Krygiel. Zdjęcia wykonała Hania Połczyńska.  

Dwupokojowe mieszkanie  zlokalizowane jest w spokojnej dzielnicy Gdańska nieopodal Gdańskiego Śródmieścia. Powojenny charakter dzielnicy i architektury budynku był inspiracją do stworzenia projektu wnętrza, który nawiązywał by do klimatu z przed lat, ale w nowoczesnym wydaniu. Podstawową wytyczną projektu było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dla 2 osób, gdzie dizajn i kolor odgrywały by duża rolę. 

Mieszkanie w powojennej kamienicy nie było łatwe do urządzenia między innymi ze względu na małą ilość światła słonecznego, wpadającego do wnętrza, dlatego postawiono na jasną kolorystykę, uzupełnioną mocnymi akcentami.

Właścicielka mieszkania jest miłośniczką dizajnu, więc w mieszkaniu znalazły się perełki wzornictwa i piękne dodatki. Większość mebli jest od polskich producentów ( mn. Pastform, Fameg). Pozostawiono także meble z poprzedniej aranżacji ( fotel Kanu Augustyniaka właścicielka przywiozła ze sobą z poprzedniego mieszkania) oraz meble vintage. Wyjątkowy obraz, który znalazł się w kuchni jest autorstwa Justyny Rudzińskiej.

Projekt zakładał świadome podejście do remontu zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania. Postawiono na naturalne i trwałe materiały.  Zgodnie z zasadą 3R ( Reduce, Reuse, Recycle) założono zminimalizowanie robót budowlanych, bez zbędnych wyburzeń lub dokładania ścianek z płyt oraz pozostawiono widoczne rury instalacyjne. Wykorzystano farby o minimalnej zawartości związków lotnych.  

Komentarz autora:

„ Praca nad wnętrzami historycznymi to dla mnie zawsze ogromna przyjemność. Starałam się zachować charakter kamienicy z lat 50tych minimalnie ingerując w zastany układ.  Wykorzystałam nowoczesne technologie i produkty, które wpisały się w klimat retro.

Wzorcową była współpraca z właścicielką mieszkanie, która bardzo świadomie określiła wytyczne i nie bala się zastosowania odważnych rozwiązań jak wprowadzenie koloru na sufit w korytarzu.”

Data projektu i realizacji: 2020/2021
Powierzchnia mieszkania: 45m2
Zdjęcia: Hania Połczyńska/ http://www.kroniki.studio/
Stylizacja: Dominika Filipowicz
Autor: Monika Wierzba-Krygiel https://wierzbakrygiel.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/monikawierzbakrygiel/ 

O architektce:
Monika Wierzba-Krygiel  – jestem absolwentką Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Studiowałam też na Universidad de Alcalá (UAH) Madrid. Ukończyłam studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej: architektura i budownictwo proekologiczne oraz rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich. Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w renomowanym holenderskim studiu Benthem Crouwel Architects oraz w trójmiejskich pracowniach architektonicznych. Przez kilka lat nadzorowałam wiele inwestycji budowlanych na terenie Trójmiasta i okolic. Posiadam uprawnienia architektoniczne do projektowania bez ograniczeń oraz jestem członkiem Pomorskiej Izby Architektów Polskich. W wolnym czasie biegam, podróżuję i organizuję Ultramaraton Kaszubska Poniewierka.

Czytaj też: Wnętrza | Architektura w Polsce | Meble | whiteMAD na Instagramie  | Gdańsk

 

źródło: https://wierzbakrygiel.pl/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły