Mieszkanie w poznańskiej Warzelni

Mieszkanie w poznańskiej Warzelni, czyli industrializm w eleganckim stylu.

Projekt wnętrza został zrealizowany przez polskiego architekta Hugona Kowalskiego, którego realizacje mieliśmy przyjemność opisywać już kilkukrotnie. Tym razem prezentujemy wam jego najnowszą realizację, czyli mieszkanie w poznańskiej Warzelni – inwestycji malowniczo położonej w okolicy lasu i stawów browarnych. Zdjęcia wykonało niezawodne studio PION. 

Na mieszkanie w poznańskiej Warzelni o powierzchni 95 m2 składa się parter z salonem, otwartą kuchnią  z jadalnią i toaletą,  oraz antresola , która zaprojektowana została jako przestrzeń prywatna właścicieli z  sypialnią, garderobą i otwartą łazienką z wanną.

Głównym założeniem podczas projektowania wnętrza było takie zaplanowanie funkcji, by nie przysłonić widoku na las, pomieścić bogatą kolekcję płyt winylowych   i wina właścicieli oraz zachować charakter otwartej przestrzeni. W rezultacie jedynym wydzielonym pomieszczeniem w mieszkaniu jest toaleta na parterze, reszta stref stała się jednorodną przestrzenią, połączoną spójną kolorystyką i  rodzajem wykorzystanych materiałów.


Ze względu na szereg niestandardowych rozwiązań, dominującym  materiałem wykorzystanym przy powstawaniu większości elementów jest stal. Stalowa jest zabudowa kuchni, regały na płyty  i dwa biegi schodów. Wysokość mieszkania pozwoliła na zrealizowanie  trzeciego poziomu – w tym celu również wykorzystano stalową konstrukcję, na której umiejscowiono wannę.

Odkryty został betonowy strop antresoli a dla zachowania równowagi na posadzce wykorzystano postarzaną dębową deskę. Kolorystyka wnętrza została utrzymana w kolorach ziemi, korespondującej  z naturalnym  otoczeniem.

O architekcie: 
Hugon Kowalski polski architekt urodzony w 1987 roku. Ukończył studia na Wydziale Wzornictwa i Architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 pracuje jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy Porozmawiajmy o śmieciach poruszający problem slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-11. W 2010 na IV roku studiów założył własną pracownię, UGO Architecture, którą rozwija do dziś. Jego projekty prezentowane były na wystawach: Seul Design Fair w 2011, w Mediolanie na MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010, w Cube Gallery w Manchesterze na wystawie organizowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Wielkiej Brytanii w 2009. 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Mieszkanie | Poznań | Apartament

  źródło: materiały prasowe / ugo.com.pl
zdjęcia: PION Studio