Mieszkanie w przedwojennej kamienicy

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Warszawie. Jest pięknie!

Mieszkanie w przedwojennej kamienicy z 1938 r. powstało na Żoliborzu w Warszawie. Wnętrze jest jasne i wypełnione zaledwie kilkoma akcentami kolorystycznymi. Tak wygląda nowa realizacja biura architektonicznego MADAMA.

Kamienica, w której znajduje się mieszkanie ma ciekawą historię. Kiedyś mieszkali tu stacjonujący w cytadeli oficerowie z rodzinami. Z dawnego projektu niewiele pozostało. 58-metrowa przestrzeń została teraz tak zaaranżowana, by odpowiadać potrzebom nowych mieszkańców.

Lokatorzy nie potrzebowali oddzielnej kuchni. Otwarcie wnętrza na salon optycznie powiększyło przestrzeń, przy czym udało się zachować czytelny podział przestrzeni. Część kuchenna została optycznie zamknięta wyspą, która jednocześnie stała się „podporą” sofy wyznaczającej początek strefy wypoczynkowej. Stanęła tam jeszcze szafka telewizyjna. Z kolei część z drewnianym stołem pełni funkcję jadalni. Lokatorzy mogą z niej korzystać podczas codziennych posiłków, a w weekendy zmieniać w stół, przy którym przyjmują swoich gości.

Sypialnię zaprojektowano w odrębnym pomieszczeniu, będącym prywatnym azylem gospodarzy. Dwie pojemne szafy wykonane zostały na zamówienie. Szafy sprawdziły się w roli garderoby i swobodnie pomieściły wszystkie rzeczy lokatorów. Było to dla nich bardzo ważne – podkreślali, że nie lubią, gdy zbyt dużo przedmiotów pozostaje w zasięgu wzroku.

Młodzi gospodarze nie lubią mebli z popularnych sieciówek. Chcieli, by przestrzeń miała własny, oryginalny charakter. Uważne oko dostrzeże w wystroju nawiązania do lat 70., np. krzesła zwane patyczakami – starannie odnowione i pomalowane. Dwa z nich są żółte i nie jest to przypadek. Kolor ten pojawia się także na grafikach w kąciku jadalnym oraz w łazience – w tej barwie jest tam specjalnie zaprojektowany dekoracyjny grzejnik. Ponieważ gospodarze zaznaczyli, że nie lubią nadmiaru barw, we wnętrzu, prócz bieli ścian i żółci, obecny jest ciemny grafit oraz brąz naturalnego drewna. 

Parkiet ułożony został w tradycyjną jodełkę i ma nawiazywać do minionych lat. Drewno w tym samym odcieniu co podłoga pojawia się także w wykończeniu pozostałych pomieszczeń. W oszczędnym kolorystycznie wnętrzu podłoga w części kuchni, w łazience i przedpokoju wyłożona  została płytkami. Wzorzysta posadzka może kojarzyć się z PCV sprzed lat, jednak to dość odległe nawiązanie – jej nowoczesne wzornictwo i elegancki odcień nie pozostawiają wątpliwości, że takie skojarzenie to tylko zamierzony trik stylistyczny.

O architektach: 
Biuro architektoniczne MADAMA tworzy duet kreatywnych i doświadczonych architektów. Ich celem jest tworzenie unikalnej atmosfery wnętrz już na poziomie powstawania projektu. Dlatego od samego początku i na każdym etapie ściśle współpracują z właścicielami danego wnętrza. MADAMA ma na koncie zarówno projekty mieszkań wykończonych „pod klucz” jak i przestrzennych i wymagających obiektów użytku publicznego.

Czytaj też: Wnętrza | Architektura | Mieszkanie | Kamienica | Warszawa

więcej: madama.pl / Mieszkanie w przedwojennej kamienicy