mieszkanie w bloku

Mieszkanie w starym bloku na Ursynowie. Po remoncie jest jak nowe 

Mieszkanie zaprojektowali architekci z pracowni 3XEL – Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz. Zdjęcia wnętrz wykonał fotograf Dariusz Jarząbek. Mieszkanie znajduje się w bloku na Ursynowie w Warszawie.

Ma 67 m kw. powierzchni i znajduje się w jednym z bloków w dzielnicy Ursynów. Architekci przeprojektowali każde pomieszczenie i wykorzystali każdy fragment dostępnej powierzchni. Architekci ustalili wspólnie z inwestorem kierunek prac projektowych, które polegały na wydobycie charakteru mieszkania, które znajduje się w budynku z wielkiej płyty. Inwestor dysponował ograniczonym budżetem, dlatego architekci decydowali się na proste i oszczędne rozwiązania, pamiętając o odpowiedniej jakości i standardzie.

Głównym założeniem prac projektowych było pokazanie naturalnej struktury budynku. Ten zabieg architektów doskonale widać na suficie w salonie oraz w całej sypialni. Architekci skuli cały tynku aż do płyt żelbetowych, następnie tynk lekko wyszlifowali i zabezpieczyli strukturę betonu lakierem bezbarwnym. W salonie zamiast lakieru użyta została biała farba, dzięki temu projektanci wyeksponowali naturalną fakturę betonu.

Projektanci zachowali starą podłogę wykonaną z sosnowych desek. Odnowiona i zabezpieczona podłoga zyskała drugie życie. Pozostałe przestrzenie posadzek zostały uzupełnione pytkami gresowymi w odcieniach betonu.

Mieszkanie w bloku na Ursynowie zostało zaprojektowane z wykorzystaniem stonowanej kolorystyki. We wnętrzu rządzą ponadczasowa biel i odcienie szarości. Kuchnia wykonana została na wymiar ze sklejki brzozowej wykończonej fornirem brzozowym. Na blacie znajduje się centymetrowa płyta kompaktowa z warstwa laminatu pod kolor gresu.

Podobna kolorystyka znalazła się w łazience z prysznicem oraz osobnym wc. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zbrojonej szyby prysznicowej wykonanej na wymiar. Taka szyba wprowadza do środka nieco industrialnego charakteru. Dodatkowo łazienkę zdobią meble wykonane ze sklejki brzozowej.

Najbardziej efektownym pomieszczeniem jest sypialnia. To niewielkie pomieszczenie, które wizualnie wydaje się być większe dzięki zastosowaniu zabudowy z lustrami na ścianie naprzeciwko łóżka. Lustro odbija surowy beton potęgując surowy efekt.

W centralnej części sypialni znalazło się łóżko welurowe o zielonym kolorze. To najbogatszy akcent kolorystyczny mieszkania. Dodatkowo ścianę sypialni ozdobiły afrykańskie maski, które inwestor przywoził od lat w wizyt w RPA.

mieszkanie w bloku


Zabawne były zakupy: kiedy podszedłem do stoiska na bazarze i zapytałem o cenę sprzedawca rzucił równowartość ok tysiąca złotych. Podziękowałem myśląc “nie dla mnie” i spokojnie oglądałem całą ekspozycję. W tym czasie sprzedawca chodził za mną i rzucał coraz niższe kwoty, a ja tylko mówiłem “thank you” aż zorientowałem, się, że podaje mnie więcej równowartość ok 60zł. Finalnie kupiłem w pakiecie 5 masek w jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie z precyzyjnym opisem z jakiego plemienia pochodzi który wzór – opowiada właściciel mieszkania.

Mieszkanie dopełniają meble wolnostojące, to krzesła z polskiej firmy Fameg, stół zrobiony na zamówienie oraz pamiątki z podróży wyeksponowane na regale w salonie. Ostatnim elementem jest obraz, który przełamuje surowość mieszkania, namalowany własnoręcznie przez Inwestora.

Czytaj też: Wnętrza | Warszawa | Mieszkanie | Blok

źródło: Dariusz Jarząbek (www.dariuszjarzabek.pl)