Projekt-aranzacji-wnetrza-mieszkania-M1911-Biuro-architektoniczne-Znamy-się-architekt-Wrocław

Mieszkanie w starym spichlerzu. Niezwykła metamorfoza we Wrocławiu!

Mieszkanie w starym spichlerzu to najnowsza realizacja architektów z pracowni biuro architektoniczne Znamy się. Dwupoziomowy lokal wymagał gruntownej przebudowy. Wnętrze nie tylko wymagało przebudowy pod kątem funkcjonalnym, ale także estetycznym. Architekci wspominają z uśmiechem, że zastane wnętrze można było określić mianem „polskiej prowansji”. Dlaczego i jak udało się przebudować wnętrze łącząc stare z nowym? Przeczytajcie! 

Chaos stanu zastanego
Dwupoziomowy lokal w starym spichlerzu, piękne drewniane belki, widoczna fragmentami stara cegła. Brzmi wspaniale, jednak w miarę upływu czasu poprzedni właściciele modyfikowali wnętrze po swojemu. Potrzeba zmian to hasło, które najlepiej charakteryzowało stan zastany. “To co zastaliśmy określiliśmy żartobliwie mianem „polskiej prowansji”. Trawertyn na podłodze, ozdobne kamienie na kominku, żółte tynki, drewniane meble o mocnym usłojeniu. W zestawieniu z widoczną konstrukcją drewnianą oraz starą cegłą tworzyło wrażenie zbyt rustykalnego wnętrza. Dodatkowo układ funkcjonalny wymagał dostosowania do nowego użytkownika.” -tłumaczą architekci z pracowni Znamy się

Uporządkować przestrzeń
Takie przestrzenie nie potrzebują wiele. Najważniejsze jest to, żeby nie zepsuć tego co jest. “Naszym celem było uporządkowanie i ujednolicenie przestrzeni aby stanowiła jedynie tło, tak aby na pierwszym planie znalazła się konstrukcja budynku. Układ ścian został uporządkowany, wszelkie zakamarki zniknęły, ściany zostały pomalowane na biało a trawertyn na podłodze został zamieniony na posadzkę żywiczną w kolorze jasno-szarym. Tak powstała baza do dalszych działań, czyli tło dla zdarzeń.” – dodają architekci


Mieszkanie w starym spichlerzu, czyli połączenie starego z nowym
Konstrukcja drewniana starego spichlerza, ceglane ściany i białe tynki to stara tkanka, która została wyeksponowana z poszanowaniem jej historii. Wszelkie wtórne, rustykalne elementy należało uspokoić tak aby nie stanowiły kontrastu do szczerej konstrukcji. Dlatego meble drewniane o mocnym usłojeniu i rzeźbionych frontach zostały polakierowane na kolor biały, trawertyn na podłodze został zamieniony na posadzkę żywiczną. Dzięki temu przestrzeń została uporządkowana i stała się jednolita. W kontraście do niej wprowadzono nowoczesne elementy wyposażenia wnętrza, nie związane trwale ze starą tkanką. Wyrażono je za pomocą żywych kolorów i materiałów. Tym samym podkreślony został mocny podział na stare i nowe.

Meble – obrazy
Nie można oprzeć się wrażeniu, że na jednolitym tle żywe kolory wyglądają jak obrazy zawieszone w galerii. Zgodnie z ideą meble są zdefiniowane jako elementy ekspozycji z wyraźnym kolorem, który zawsze występuje w formie wklęsłej albo wypukłej. Przykładowo regał na książki stanowi mocną plamę koloru i jest zagłębiony na tle białej ściany. Jest jak duży kwadratowy obraz. Elementy wypukłe natomiast to meble wolnostojące, np. sofa w mocnym kolorze o zwartym kształcie. Dopełnieniem tej graficznej zabawy są czarne linie, które we wnętrzu są lampami liniowymi na wysięgnikach.

Metryka projektu:
Temat: Mieszkanie w starym spichlerzu 
Architekci: biuro architektoniczne Znamy się (https://znamysie.com)
lokalizacja: Wrocław
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 170m2
Zakres opracowania: projekt koncepcyjny wnętrza mieszkania, projekt wykonawczy wnętrza mieszkania
Rok: 2019
Zdjęcia: Migdał Studio (https://migdalstudio.com)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Minimalizm | Wrocław | Metamorfoza | Mieszkanie