Mieszkanie w stylu retro. Powstało z miłości do Warszawy!

Mieszkanie na warszawskim Nowym Mieście zostało kupione z przeznaczeniem na wynajem dla turystów odwiedzających stolicę. Pomimo początkowo opłakanego stanu lokalu inwestor dostrzegł potencjał drzemiący w starym budownictwie. W briefie od klienta architekci otrzymali wytyczne, że projekt ma być inny niż hotelowe wnętrza, a wizualnie bliżej ma być do starego mieszkania w kamienicy, niż bieli i betonu.

Po przeanalizowaniu stanu technicznego zdecydowano się na podkreślenie warszawskiego klimatu nie tylko przez dekoracje, ale również zachowanie oryginalnych parkietów i układu ścian. Mieszając nowoczesne wyposażenie z meblami vintage, znalezionymi na targach staroci i internetowych aukcjach udało się osiągnąć bardziej osobisty i niepowtarzalny charakter wnętrza niż w typowych mieszkaniach na wynajem. Architekci starali się wybierać unikaty, perełki które nie powtórzą się w innych mieszkaniach, które wymieszane zostały z meblami ze sklepów internetowych. Drewniane parkiety w klasyczną jodełkę zostały odświeżone, a do ich barwy zostały dobrane inne drewniane elementy wnętrza. Inwestor jest zakochany w Warszawie, dlatego poza grafikami z motywem stolicy w mieszkaniu pojawiają się fotografie Warszawy autorstwa Inwestora.

Pierwotnie w mieszkaniu królowały farby olejne i boazeria, staraliśmy się jednak zachować charakter miejsca. – mówią architekci z EMC&partners 

Mimo niewielkiego metrażu w mieszkaniu zostały zaaranżowane dwie niezależne sypialnie i salon z kuchnią, w którym znalazło się miejsce na duży drewniany stół i wygodną welurową sofę w intensywnym, butelkowym odcieniu zieleni. Kolorowe wyposażenie w stylu retro wyróżnia się na tle jasnych ścian i odkrytej autentycznej cegły, typowej dla budynków z połowy XX wieku. Wiele elementów wyposażenia wyszukiwaliśmy na aukcjach internetowych, jak np. żółtą lodówkę Amica w stylu retro czy szafkę kuchenną.


Czarne meble i dodatki dodają wnętrzu elegancji, ciemniejsze odcienie pojawiają się również w niewielkiej łazience oraz w sypialniach, w których postawiono na klasykę i oszczędne wyposażenie. Łazienka miała być wygodna i praktyczna. Czarno-białe płytki powodują że pozostanie elegancka i ponadczasowa.

Stare wiosła wiszące nad kanapą znaleziono na aukcji internetowej, nawiązywać mają do wioślarskich tradycji nad Wisłą. Wazony wykorzystane we wnętrzu przypominają formą stare pojemniki aptekarskie, które zresztą wykorzystane są w łazience. Dekoracje na ścianach, plakaty i zdjęcia nawiązują do lokalizacji mieszkania i jego historii, pokazując najciekawsze fragmenty Warszawy.

Lokalizacja: Warszawa, Nowe Miasto (ul.Ciasna), projekt i realizacja 2018
Skład architektów: EMC&partners, mgr inż. arch. Ewa Mroczek-Chojecka, mgr inż. arch. Paulina Kobylarz, inż. arch. Emilia Korsak
Foto: Marta Behling, pionpoziom.com