Mieszkanie z widokiem na Gdańsk. W nim prywatna biblioteczka.

Mieszkanie z widokiem na Gdańsk na pierwszy rzut oka wydaje się, że było mocno inspirowane modernizmem. Jeśli się jednak dobrze przyjrzeć styl mieszkania wymyka się sztywnym ramom definicji. Znajdziemy w nim wiele bardzo różnych wręcz sprzecznych motywów, które  w efekcie razem świetnie współgrają. Książki i sztuka to zdecydowanie dwie rzeczy, które to miejsce wyróżniają.

Po wielu poszukiwaniach na rynku wtórnym  inwestorzy zdecydowali się  na  zamieszkanie w nowo wybudowanym apartamentowcu  i wtedy zgłosili się do naszego biura. Choć projekt powstał w zupełnie nowym budynku, zdradza na każdym kroku że mieszkańcy tak naprawdę duszą są mieszkańcami starej kamienicy. W mieszkaniu postawiono na otwarty plan: kuchnia i salon zostały połączone i dalej płynnie łączą się z gabinetem i bliblioteczką, która zamiast zostać schowana została wyeksponowana za szklanymi drzwiami. Szklana zbudowa, wykonana przez firmę Mały Kowal,  to zdecydowanie industrialny element, nie tylko powiększa salon, ale też doświetla korytarz. Meble i lampy mają bardzo proste, geometryczne  formy zdecydowaliśmy się na stonowaną paletę barw: czerń, biel i szarości, które podkreślają industrialne otoczenie okolicy.

“Świetnie układała nam się współpraca – nasi klienci wykazali się ogromną wiedzą z zakresu designu, historii sztuki jak i najnowszych trendów – jednym słowem klienci marzenie!” – mówi Magdalena Bielicka, architektka z pracowni Magma

Kuchnia to zupełnie prosta zabudowa,  pozostająca tłem dla nietypowej wyspy połączonej ze stołem.Wyspa to  dynamiczna kompozycja brył z trzech różnych materiałów, wykonana przez fachowców z 3 różnych branż. Jej prosta forma zachwyca, ale wykonanie jej nie było ,prostą’ sprawą. Aby ciężkie ,plastry’ wyspy pozostały lekkie w formie ukryto w jej konstrukcji specjalny wspornik.


Mieszkanie z widokiem na Gdańsk to także świetnie dobrane detale. Przy stole inwestorzy zdecydowali się na kultowy model z lat 30-tych  i aktualnie bardzo modne Cesca Chair.

“Uwagę zwraca też piękna podłoga – dębowa jodełka firmy Kaczkan. Była jednym z pierwszych elementów, który bezdyskusyjnie miał się znaleźć w mieszkaniu – to od niej właściwie zaczęliśmy kreacje tego miejsca. Rodowód jodełki sięga XVII wieku, stosując więc taki materiał projekt mógł pójść w różnych kierunkach…to pokazuje  jak wdzięczna i uniwersalna jest taka podłoga.” – dodaje architektka

W prezentowanym mieszkaniu świetnie odnalazła sie pośród minimalistycznych mebli a nawet industrialnych drzwi gabinetu.
Podłogi to zdecydowanie mocny punkt w mieszkaniu- do jodełki dodano piękne kafle o malutkim rozmiarze tworzące bardzo gęsty graficzny wzór, zajmują one posadkę w łazience i korytarzu. Lustrzana ściana w przedpokoju multiplikuje piękny wzór i zdecydowanie powiększa tą część mieszkania.

Łazienka choć mała jest chyba najbardziej dopieszczonym miejscem –  tutaj mocno powraca duch mieszczańskiej kamienicy. Fazowane lustra, złote kinkiety i pięknie zaoblony detal szafki tworzą razem eklektyczną, a jak piękną całość! Resztę ścian zajmują tu najprostsze, surowe kafelki o wymiarze 10x 10 cm.

O architektach: 
Magma to kreatywny zespół stworzony przez Magdalenę Bielicką i Marię Zrzelską-Pawlak- absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nim rozpoczęły wspólną pracę, jeszcze na studiach wyjechały ,w świat’ szukać nie tylko nowych inspiracji i sposobów projektowania, ale również rzetelnego technicznego przygotowania w biurach projektowych. Maria po studiach na FH Mainz pracowała w biurze Atelier Brueckner w Sztutgarcie zajmującym się wystawiennictwem i muzealnictwem. Dalej blisko 1,5 roku pracowała w biurze włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa. Magdalena zaś w 2008 roku rozpoczęła pracę w biurze OFIS Arhitekti, Ljubljana Słowenia. Pracowała tam nad szeregiem obiektów użyteczności publicznej, obiektami mieszkalnymi i nad projektami wnętrz. Od czasu ukończenia studiów pracują razem nie tylko nad projektami wnętrz, mebli czy architektury, ale również projektami graficznymi, wystawiennictwem i modą (m.in. Logo Muzeum Emigracji w Gdyni).

Czytaj też: Apartament | Minimalizm | Gdańsk | Wnętrza | Mieszkanie | Modernizm 

źródło: materiały prasowe
zdjęcia: Hana Połczyńska / Kroniki Studio