Mieszkanie na poddaszu na Saskiej Kępie

Mieszkanie z zieloną nutą w kamienicy na Saskiej Kępie.

Mieszkanie z zieloną nutą zlokalizowane jest na wysokim poddaszu wiekowej kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie. Już przed remontem mieszkanie było niebanalne, bowiem poprzedni właściciel- architekt, z pieczołowitością i wykorzystaniem naturalnych materiałów zaadaptował je zarówno dla siebie i swojej żony jak i na cele własnej pracowni. Na 100 metrowej powierzchni znajdowały się w zasadzie jedynie dwa wydzielone pomieszczenia – łazienka oraz pokój będący pracownią architektoniczną, pozostałą część stanowiła otwarta wielofunkcyjna przestrzeń.

Cały proces rozpoczęto pracami rozbiórkowymi ścian oraz innych stałych elementów wyposażenia. Konieczne okazało się wykonanie izolacji akustycznej pod istniejącą podłogą drewnianą, co znacznie wpłynęło na wydłużenie prac remontowych w związku z jej demontażem, a następnie odtworzeniem poprzedniego układu. Kolejne prace prowadzono już zgodnie z harmonogramem. Nieuniknione były drobne problemy, które napotykaliśmy po drodze, a związane głównie z instalacjami na tym wiekowym budynku. Razem z wykonawcą były one na bieżąco rozwiązywane, aby uzyskać zadowalający wszystkich efekt.

Całkowicie przeprojektowano układ funkcjonalny: zamiana części dziennej z nocną i wydzielenie w miejscu dawnego salonu aż 3 pomieszczeń: sypialni, pokoju i garderoby w celu dostosowania mieszkania dla 3-osobowej rodziny. Mimo tego udało się wkomponować, wykorzystać i podkreślić zastane atuty tego charakterystycznego wnętrza. Korytarz otrzymał doświetlenie z okien dachu szedowego, konstrukcja słupów podpierających przekrycie pozostała widoczna, a naturalna podłoga z litego drewna odświeżona i dopasowana do nowego układu pomieszczeń. Niesztampowe i dopasowane do skosów zabudowy meblowe umożliwiają pełne wykorzystanie tej oryginalnej powierzchni.


Głównymi wytycznymi odważnych inwestorów było stworzenie przytulnego wnętrza łączącego styl japandi z art-deco. Ważnym elementem było zaprojektowanie dużej wyspy w kuchni, ponieważ większość swojego wolnego czasu spędzają właśnie tam. Koncepcja już po pierwszej prezentacji spotkała się z zachwytem i akceptacją Inwestorów, dla których zarówno układ funkcjonalny jak i stylistyka wnętrz były odpowiedzią na ich potrzeby i upodobania.

Podkreśloną kolorem zielonym kuchnię oddziela od salonu zaokrąglona wyspa w stylu Art-Deco z drewnianymi lamelami, w której ukryto okap blatowy, uwalniając miejsce nad płytą na efektowną lampę. Przeszklona, wysoka na prawie 4 m ściana sypialni granicząca z korytarzem pozostawia wrażenie przestronności, a przesłonięcie jej drewnianym rusztem i dodanie zasłony od wewnątrz daje komfort i intymność mieszkańcom. Dodatkowo za łóżkiem zaprojektowano ciemnozieloną tapetę ze złotym ornamentem nawiązującą również do stylu Art-Deco,. Łazienka łączy zamiłowanie do minimalizmu projektantów z wymarzonymi przez panią domu złotymi mozaikami i armaturą, dając zaskakujący i spektakularny efekt. Charakteru całości dodają także nietypowe, wyszukane przez inwestorów elementy wystroju oraz gadżety związane z ich rozmaitymi pasjami i podróżami. Projekt jest odzwierciedleniem kontekstu miejsca i inspirujących Inwestorów, którzy dzięki owocnej współpracy z architektami umożliwili powstanie tak oryginalnego i klimatycznego wnętrza.

O pracowni:
SAAN architekci powstało w 2020 roku z połączenia miłości do architektury Aleksandry Niedużak i Igi Sawickiej. Stawiamy na rozwój całego Zespołu. Do każdego projektu podchodzimy z pasją i zapałem, starając się wykreować indywidualną przestrzeń dostosowaną do potrzeb każdego inwestora. Konsekwentnie dążymy do wyznaczonych celów projektowych, dopracowując każdy detal. Osiągnięcie równowagi pomiędzy funkcją, a estetyką stanowi kluczowe założenie, będące filarem każdego projektu, które to tworzymy zespołowo. Cenimy naturalność materiałów oraz ekologiczne rozwiązania. Więcej o pracowni: https://saanarchitekci.pl

Zdjęcia: mrokstudio

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Kamienica | Apartament | Wnętrza