Mikroapartamenty we Wrocławiu. Rusza budowa Starter III

Nowa inwestycja powstaje u zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Borowskiej we Wrocławiu. W środku powstanie kilkaset mikroapartamentów, z których najmniejsze będą miały zaledwie 12 m kw. powierzchni.

Starter III to budynek mieszkalny, który został zaprojektowany przez wrocławskie biuro architektoniczne AP Szczepaniak. Obiekt powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynków z XIX i XX wieku: gimnazjum, kościoła oraz szpitala, w którym obecnie znajduje się zespół budynków Angel Care. Starter III będzie mieć 6,5 tys. m kw. powierzchni oraz zaoferuje łącznie 255 niewielkich mieszkań. Co ciekawe, otoczenie obiektu wpłynęło na charakter elewacji, którą architekci porównują do układu scalonego:

Elewacja poprzez grę w rozplanowaniu okien na budynku oraz samych materiałów elewacyjnych, zatraca barierę pomiędzy poszczególnymi kon- dygnacjami. Zastosowana w projekcie klinkierowa okładzina dodatkowo nawiązuje do ota- czającej obiekt historycznej zabudowy, z kolei jej kolor do nowoczesnej formą sąsiadującej galerii Wroclavia – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

Starter III w głównej części ma 7 kondygnacji, które ze względu na przepisy dotyczące przesłaniania zostały obniżone – od strony południowo-wschodniej – schodkowo do szóstej i dalej do piątej kondygnacji. Obniżona część budynku nie jest kryta dachem, ale zaprojektowano tam tarasy użytkowe dostępne z przylegających do nich lokali.

Powstający obiekt jest jednym z trzech mikroapartamentów zlokalizowanych we Wrocławiu. Dwa pierwsze zbudowane zostały w pobliżu Placu Grunwaldzkiego. Tak jak przy poprzednich Starterach, w obrębie parteru, zaprojektowano miejsce pod lokale usługowe i części wspólne: pralnię, fitness, salę rekreacyjną i wiele innych, które będą dostępne zarówno dla przyszłych mieszkańców, jak i dla osób z zewnątrz.