Mikrokamienica od BXB studio z nagrodą architektoniczną SARP

Mikrokamienica to kameralny budynek mieszkalny zbudowany w Krakowie. Jej projekt przygotował Bogusław Barnaś prowadzący swoją autorską pracownię BXB studio. Budynek zdobył nagrodę w konkursie Nagroda Roku SARP 2023.

Nagroda Roku SARP przyznawana jest za wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych. Mikrokamienica zdobyła nagrodę w kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny.

Nagrodę przyznano za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki udowadniając, że ograniczona powierzchnia zabudowy nie jest przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej architektury. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do potrzeb użytkowników. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adaptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku. Na uwagę zasługuje dynamiczna, nowatorska fasada podkreślona minimalistycznym detalem i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest bardzo starannie i nowatorsko ułożona cegła która definiuje pierzeje ulicy – czytamy w uzasadnieniu Jury.

Mikrokamienica to kameralny budynek mieszkalny, którego powierzchnia zabudowy wynosi zaledwie 70 m kw. Obiekt zbudowany został na wąskiej i ciasnej działce, pomiędzy zabudową mieszkaniową, ulicą i drzewami, które zachowano. Cechą szczególną tego budynku jest jego elastyczność i zmienność, którą reprezentuje nie tylko dynamiczna fasada, ale przede wszystkim inteligentny układ funkcjonalny mający zdolność dostosowania się do zmiennych potrzeb użytkowych. Pomimo niewielkiej skali budynek ten może adoptować się do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez potrzeby naruszania konstrukcji nośnej, przy bardzo małej ingerencji w strukturę budynku.


Wariant 1 – to dom jednorodzinny w Mikrokamienicy. Budynek może funkcjonować jako niewielki trzykondygnacyjny dom mieszczący garaż czterostanowiskowy w najniższej kondygnacji, otwartą strefę dzienną w parterze składającą się z kuchni, jadalni, salonu, łazienki i garderoby oraz strefę nocną na piętrze mieszczącą trzy sypialnie i dwie łazienki.

Wariant 2 – to dwa mieszkania w Mikrokamienicy. Obiekt może też działać jako dwa niezależne apartamenty, każdy o powierzchni około 60 m kw. z własnym balkonem. W najniższej kondygnacji może znaleźć się garaż czterostanowiskowy lub garaż dwustanowiskowy z dwiema piwnicami.

Wariant 3 – to Mikrokamienica, która może funkcjonować jako niezależny zespół 5 lokali, w skład których wchodzi 50 metrowa przestrzeń komercyjna w najniższej kondygnacji dostępna z ulicy, oraz 4 niezależne mikroapartamenty o powierzchni ok 25-35 m kw. na wyższych kondygnacjach. Apartamenty zlokalizowane na ostatniej kondygnacji posiadają niewielką antresolę.

źródło: BXB studio

fot. Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Czytaj też: Kamienica | Dom | Cegła | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie