Miłego Poznania! Mural “Chłopiec z latawcem” pozdrawia mieszkańców

Mural “Chłopiec z latawcem” zaprojektowała Maria Szulc. Malowidło ma ponad 230 m kw. powierzchni i wypełniło ścianę budynku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Projektantce zależało na przyjaznym motywie, który opowie pewną historię. Sympatyczny chłopiec ukazany w dynamicznej pozie to ruch, który Targi wykonują otwierając się na mieszkańców. Jest to związane z budową placu PeWuKi, który dostępny będzie dla wszystkich. Z drugiej strony chłopiec mierzy się z wiatrem – puszczanie latawca przy silnym podmuchu jest wyzwaniem.

By latawiec wzbił się należy wyczuć odpowiedni moment, złapać chwilę. Podobnie jest w biznesie, którego symbolem dla mnie są właśnie Targi Poznańskie – tłumaczy Maria Szulc.

Projektantce zależało na tym, by mural zintegrować z otoczeniem. Chłopiec znajduje się na łące – wiosną przed nim będą rosnąć nowe nasadzenia zieleni, które kontynuowane są na muralu jako dalsze plany obok charakterystycznych dla Poznania budynków.

Kolorystyka muralu nawiązuje do identyfikacji wizualnej Międzynarodowych Targów Poznańskich, dlatego dominują tu kolory pomarańczowy i niebieski. Z kolei hasło “Miłego Poznania” ma zachęcać do odwiedzenia targów, być zapowiedzią i zaproszeniem do odkrywania nowego miejsca w Poznaniu – placu PeWuKi.


Maria Szulc jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny). Jest uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz laureatką ogólnopolskich konkursów z zakresu rysunku i malarstwa. Zrealizowała m.in. takie murale jak: sprawiającej wrażenie trójwymiarowości „Opowieść środeckiej” (z zespołem), oraz indywidualnie: mural na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, dwa murale dla Hampton by Hilton w Poznaniu czy „Prząśniczkę”, która zdobi nadbużańską miejscowość Hanna.

źródło: Maria Szulc

Czytaj też: Murale | Poznań | Sztuka | Kultura | whiteMAD na Instagramie