Millimeter Interior Design, czyli nowoczesny projekt w rozmiarze XXL

Grupa Millimeter Interior Design działa na rynku azjatyckim od 2007 roku. Mająca swoją siedzibę w Hong Kongu firma, specjalizuje się głównie w profesjonalnym projektowaniu osiedli mieszkaniowych oraz wnętrz publicznych i komercyjnych. W 2016 roku otrzymali aż siedem nagród, zarówno za projekty typu Small Living Space, jak i Residential Space. Ostatnio architekci z Millimeter Design podjęli się zaprojektowania ogromnego domu w „chińskim mieście snów” – Makao – o powierzchni niebagatelnych 11 tysięcy m kw.

Makao to wyznaczony dystrykt Chińskiej Republiki Ludowej, nad którym jeszcze przed 1999 rokiem władzę sprawowała Portugalia. Ta była kolonia, nazywana również Miastem Snów, jest jednym z najbogatszych regionów Chin. W samym mieście spotkamy się z mieszaną zabudową. Z jednej trony możemy podziwiać stare kolonialne uliczki, a z drugiej bogactwo i blichtr. Turystyczne Makao słynie z hucznie obchodzonego chińskiego nowego roku, wystawnych sieci sklepowych i ekskluzywnych kasyn. Nie bez powodu rozgrywa się tu jeden z popularniejszych pokerowych turniejów Live Macau Tournament, a także odbywa się wiele innych imprez na skalę globalną.

Ogromny wzrost gospodarczy, jaki stale panuje w „azjatyckim Las Vegas” i sytuacja demograficzna Chin, przyczyniły się do tego, że Makao to najgęściej zaludniony obszar na świecie. Tym bardziej dziwi fakt, że zdecydowano się przeznaczyć tak ogromną przestrzeń na jeden budynek. Z drugiej strony inwestycja została zrealizowana na wyspie Taipa, należącej do obszaru administracyjnego Makao – bardziej spokojnej i mniej zaludnionej części. Zwolnienie z podatku dochodowego niektórych podmiotów pozwala też mieszkańcom na większe budowlane szaleństwa.

Niezależnie od metrażu dom powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też spełniać rolę azylu, być miejscem wyciszenia. Architekci z Millimeter Design postarali się spełnić wszystkie wymienione wyżej kryteria i zapewne sprostali wymaganiom swoich klientów. Mimo, że cały dom charakteryzuje luźna mieszanka stylów, to przeważa styl japoński, który jest nierozłącznie związany z filozofią zen. Projektanci użyli formy geometrycznej jako podstawy. Budynek w kształcie prostokąta z zakrzywionymi liniami zastosowanymi w przestrzeni wewnętrznej ożywia jego powierzchnię. Dzięki dużym, panoramicznym przeszkleniom pomieszczenia otula światło dzienne.

Do wykończenia wykorzystano naturalne materiały. Ściany i podłogi są pokryte marmurem i fornirem. Z forniru są również wykonane inne elementy wyposażenia. Użycie tego typu drewna, a nie litego daje więcej możliwości. Odpowiedni proces skrawania uwydatnia naturalne piękno drewna i pozwala na nadanie mu indywidualnego charakteru. Można wykorzystać tysiące kombinacji i połączeń różnorodnych materiałów, jak stal szlachetna i szkło. Dodatkowo jedna ściana obłożona jest zielonym ornamentem. Jest to ciekawy i niekonwencjonalny sposób zagospodarowania przestrzeni ściennej, która tworzy wewnątrz naturalną i przytulną atmosferę. „Wertykalny ogród” czy po prostu „żywa ściana” posiada zintegrowany system nawadniania i jest oparta na specjalnej konstrukcji. Oprócz wyglądu, zielona ściana spełnia jeszcze jedną ważną funkcję. Jest naturalnym filtrem powietrza i pomaga utrzymać odpowiednią ilość tlenu w pomieszczeniach zamkniętych. Taka stylistyka w pełni zgodna z naturą, zapewnia harmonię i pozwala się zrelaksować nawet w tak dużej przestrzeni.

Odmiennie sprawa przedstawia się w innym specjalnym regionie administracyjnym Chin – Hong Kongu. Ceny mieszkań przez ostatnich parę lat utrzymują się na tak wysokim poziomie, że minimalizm stał się tu koniecznością. James Law, architekt i mieszkaniec Hong Kongu, zaprojektował mieszkania z betonowych rur, mając nadzieje, że takie mikro-mieszkania pomogą zwalczyć kryzys na rynku nieruchomości. Makao jak na razie nie boryka się z tak dużymi problemami w tej kwestii, więc i najnowsze trendy na mini domy i mini apartamenty muszą poczekać.