Minibrowar Trautenberk

Minibrowar Trautenberk w Karkonoszach. Turystyczny hit przy polskiej granicy

Jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski. Minibrowar Trautenberk znajduje się tuż przy granicy z Polską, w miejscowości Mała Upa. Browar działa razem z niewielkim kompleksem hotelowym, który kilka lat temu został gruntownie wyremontowany.

Tutaj czuć ducha XX wieku. Projekt renowacji dawnego browaru przygotowali architekci z czeskiego biura ADR, którzy chcieli w maksymalnym stopniu przywrócić ośrodkowi oryginalną formę. Efekt udało się osiągnąć dzięki żmudnej pracy. Poszczególne obiekty kompleksu wymagały zupełnie innego podejścia. Zdzieranie warstw farb, renowacja elementów drewnianych czy dobór kolorystyki – o tym wszystkim pamiętali projektanci.

Minibrowar znalazł się w piwnicy. Maksymalnie można w nim stworzyć 10 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Tuż nad nim powstała restauracja z odrestaurowanymi oryginalnymi lampami, które pamiętają jeszcze czasy sprzed II wojny światowej. To właśnie wyżej działa hotel, który jednocześnie może pomieścić nawet 130 gości.

W ramach renowacji i przebudowy udało się stworzyć miejsce, które działa na zasadzie „spółdzielczej spółki akcyjnej”. Właścicielem minibrowaru są bowiem dzierżawcy lub właściciele pobliskich hoteli, pensjonatów oraz kompleksu narciarskiego z Małej Upy. Dzięki czemu lokalni mieszkańcy w większym stopniu przyczyniają się do wspólnego sukcesu.

Minibrowar Trautenberk


Miejsce spodobało się już polskim turystom. Sporo ich pozytywnych komentarzy można przeczytać na oficjalnym profilu minibrowaru na Facebooku tutaj.

Czytaj więcej: Czechy | Bar  | Podróże | Wnętrza

Zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice