Hala sportowa

Minimalistyczna hala sportowa. Tak to się robi w Czechach!

Hala sportowa znajduje się w miejscowości Kolín w Czechach. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni OV-architekti.

Jak sprawić, by zwykła hala sportowa służyła nie tylko do uprawiania sportu, ale też cieszyła oczy fanów architektury? Przykładem jest hala sportowa u naszych południowych sąsiadów. Architekci postawili na nowoczesny kształt i naturalne materiały elewacyjne.

Kolín to liczące 30 tysięcy mieszkańców miasto w środkowych Czechach. Zadaniem architektów zleconym przez tamtejszych urzędników było zaprojektowanie hali sportowej z zapleczem i trybunami. Swój projekt zgłosili do konkursu, w którym zajęli I miejsce.

Architekci zaproponowali budowę niskiego, jednokondygnacyjnego budynku, którego wyższa część oznaczona została drewnem. Wszystkie pomieszczenia zaprojektowane zostały na tym samym poziomie, co ułatwia korzystanie z budynku. Hol wejściowy sąsiaduje z bufetem i można go podzielić na dwie przestrzenie. Dodatkowo powstały tu szatnie, toalety i pomieszczenia techniczne. Również hala sportowa została zaprojektowana tak, aby można ją było podzielić na kilka mniejszych przestrzeni. Dzięki temu na sali można organizować zajęcia sportowe dla kilku grup jednocześnie. Sportowcy mogą też korzystać ze ścianki wspinaczkowej, która niczym dzieło sztuki zdobi jedną ze ścian.

Hala sportowa


Konstrukcja budynku posadowiona jest na monolitycznej płycie żelbetowej, a pionowa konstrukcja nośna wykonana została z prefabrykowanych słupów żelbetowych. Obiekt jest ogrzewany i częściowo chłodzony pompami ciepła. Budynek ma też małą elektrownię fotowoltaiczną. Hala zbudowana została przez pracowników firmy Strabag.

Czytaj też: Edukacja | Szkoła | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły