Kaplica, Chiny

Minimalistyczna kaplica nad brzegiem morza. Wygląda jak rzeźba!

Minimalistyczna kaplica znajduje się nad brzegiem morza w zatoce Jinting, w mieście Shanwei — legendarnej osadzie rybackiej na południu Chin. Studio architektoniczne O-office Architects umieściło na plaży monumentalną, jasnobiałą kaplicę mającą służyć jako „duchowa i figuralna” kotwica.

Budynek ma kształt spadzistej konstrukcji skierowanej w stronę morza. Ma plan trójkąta składającego się z obszernej osi liniowej przy wejściu oraz wysokiej osi pionowej wychodzącej na brzeg plaży. Pionowa, jak i pozioma krawędź powiązane są ze sobą trzema łukowatymi płaszczyznami będącymi ścianami zewnętrznymi oraz dachem obiektu.

Inspiracją dla tej nadmorskiej kaplicy jest linia brzegowa zatoki Jinting, będącej częścią Morza Południowochińskiego, oraz kultura Matsu tego regionu” – opisuje pracownia.

Budynek już od strefy wejścia przenika w głąb lądu. Bryła wbija się w plażę częściowo ją zasłaniając. Do wnętrza wiedzie 36-metrowy wybrukowany chodnik przecinający w pół mały płytki staw. Zaokrąglone ściany zewnętrzne otaczające budynek, prowadzą zwiedzających od szerokiego liniowego wejścia w stronę zwężającego się, jak i wydłużającego w pionie tyłu.

Staraliśmy się zbadać i stworzyć ten nowy ‘totem morza’ z równoległą perspektywą historii, ponieważ otrzymaliśmy zlecenie na zaprojektowanie miejsca ceremonialnego kultu, podkreślającego i kończącego centralną oś tego powstającego wzdłuż wybrzeża miasta” – mówi O-office Architects.

Minimalistyczny budynek na poziomie parteru posiada główną część kultu. W piwnicy są magazyny, poczekalnie, łazienki i również pomieszczenia dla personelu. Schody, które łączą parter z piwnicą, prowadzą też na taras na dachu. W trosce o odporność konstrukcji na wiatr, jak i erozję wybrzeża, architekci pokryli cały budynek betonem.

Beton nadaje budynkowi charakter rzeźbiarski, dzięki czemu kaplica nie jest tylko obiektem umieszczonym w terenie, ale rzeźbą oddającą hołd morzu” – mówią architekci.

Wejście do obiektu otaczają przeszklone od podłogi do sufitu ściany, gwarantujące transparentność, dzięki której krajobraz miejsca kultu miesza się z widokiem na morze.  Ogromna tafla szkła na tylnej ścianie pozwala światłu przenikać do środka, kadrując widok na brzeg plaży wraz z niebem i słońcem. Ten nowy „totem” tworzy duchową i symboliczną kotwicę dla dość szybko rozrastającego się nabrzeża, aby odtworzyć połączenie między miastem a obszarami wiejskimi, lądem i morzem.

O Pracowni:

Firma O-office Architects została założona w 2007 roku przez He Jianxiang i Jiang Ying w Guangzhou. Pracownia pracuje nad projektami z zakresu projektowania miejskiego i architektury, a także projektowania wystaw i mebli.

Czytaj też: | whiteMAD na InstagramieChiny | Beton | Architektura | Szkło

 

Źródło: https://www.dezeen.com

Zdjęcia: Wu Siming, https://www.instagram.com/simingw/

Pracownia:O-office Architects, https://www.chinese-architects.com/o-office-architects-guangzhou