Minimalistyczna willa w Portugalii. Basen jest jej integralną częścią!

Minimalistyczna willa w Portugalii położona w okolicach miasta Aveiro, jest częścią obszaru mieszkalnego, ale niskiej gęstości zaludnienia. Budynek jest obiektem niejednorodnym, składającym się z różnych brył tworzących jedną całość. Willę zaprojektowała lokalna architektka Maria Fradinho z pracowni FRARI. Zdjęcia wykonał Ivo Tavares. 

Minimalistyczna willa w Portugalii składa się z dwóch pięter: parteru i pierwszego piętra. Na parterze zorganizowane zostały części wspólne; przedpokój, kuchnia z jadalnią, pokój dzienny i WC, jak również obszary techniczne: z podwójnym garażem, czy pralnią. Przestrzenie prywatne zaaranżowano na pierwszym piętrze. Znajdziemy tam dwie sypialnie ze wspólnym holem wyposażonym w obszerną z szafę, gabinet z miejscem do nauki i pracy, a także łazienkę.

Kształty domu graniczone zostały przez układ narzucony przez plan działki. Powstała w ten sposób bryła jest rozwijana przez cięcie kierunku ukośnym. Pozwala to na pionowe rozdzielenie kubatury na dwie części, z fasadami różnych szerokościach, aby zapewnić pożądany rozkład. Podział na kondygnacje, a następnie likwidacja górnej, zachodniej części, daje w efekcie formą składającą się z trzech brył. 


“Każdą z brył traktujemy jako  osobne “pudełkoo jednakowym obwodzie, którego wierzchołki, w kierunku podłużnym, są otwarte. Te przeszklone szczyty tworzą odpowiednio fasadę frontową i tylną, północną i południową.” – tłumaczą architekci

Taki podział gwarantuje różnorodność doświadczeń zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Jedna z brył, na parterze, rozszerza się kierunku drogi, zapewniając wyrównanie frontowe pozostałymi budynkami w sąsiedztwie. Pozwala to również na cofnięcie bryły na tylnej fasadzie, dzięki czemu basen zbliża się do fasady budynku, zapewniając w ten sposób bezpośredni związek między domem, a basenem. W tym miejscu można skoczyć z domu do basenu lub po prostu cieszyć się efektami świetlnymi, które odbicie wody daje górnej konsoli.

Czytaj też: Portugalia | Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Basen | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ivo Tavares /  ivotavares.net
zdjęcia: Ivo Tavares /  ivotavares.net