Minimalistyczne domki w Kościelisku. Z okien widok na Tatry!

Skromne drewniane chałupy od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, od południa zaś otwierają widokowo wnętrza na panoramę Tatr. Minimalistyczne domki w Kościelisku zostały zaprojektowane przez architektów z pracowni Karpiel Steindel Architekci. 

Dzięki zastosowaniu barwionych na czarno dranic – postarzanego drewna – domy nawiązują do górskich szałasów. Proweniencje ich inwestora zdradza jednak forma dwóch domków letniskowych, przewidzianych dla gości. Jasne, modrzewiowe drewno odróżnia podbrzusza domków od czarnych dranic przywołując na myśl kadłuby statków.


Monolityczny charakter elewacji uwydatniony dzięki monochromatycznej kolorystyce podkreślono pochowanymi otworami drzwiowymi i garażowymi. Aby jednak optycznie przełamać wielość bryły głównego budynku oraz osłabić jego dominację nad dwoma mniejszymi domkami, w projekcie zastosowano przeszklony łącznik między garażem a częścią zasadniczą zabudowy. Na uwagę zasługuje przesunięcie dachu względem osi budynku, powodujące skrócenie okapu od północy a wydłużenie od południa. Uzyskano w ten sposób naturalne zadaszenie dla zlokalizowanego w tej części tarasu. 

Minimalistyczne domki w Kościelisku to nie jedyny projekt pracowni Karpiel Steindel Architekci, który mieliśmy okazję opisywać.W naszym serwisie przeczytacie między innymi o wnętrzu hotelu Radisson w Bazylei (TUTAJ), a także o willi, która również powstała w Kościelisku (TUTAJ).  

Czytaj też: Polska | Architektura | Wnętrza | Hotel | Podróże

 

źródło: materiały prasowe / www.agencjalemoniada.pl

architekci: Karpiel Steindel Architekci