Polacy tworzą minimalistyczne sauny zewnętrzne. Podbijają nimi Skandynawię!

Minimalistyczne sauny autorstwa polskiej pracowni Tyyni Studio to nie tylko obiekty, ale żywa tkanka skandynawskiej kultury, jej esencja zamknięta w produkcie dostępnym dla każdego. Wizyta w saunie to chwila medytacji i ucieczka od codziennego zgiełku. To sposób na połączenie się z naturą poprzez wyciszenie i uwolnienie energii, która drzemie w ciele człowieka.

Kolekcja Tyyni (fin. spokój) to rozwiązanie, które sprosta nawet najbardziej wymagającym marzeniom o własnej saunie w przydomowym ogrodzie. Kompaktowy i prosty budynek zawiera nie tylko komorę sauny z piecem, ale i przestrzeń rekreacyjną oraz pomieszczenie prysznicowe. Budynek wyróżnia się prostą formą i obszernymi, lustrzanymi przeszkleniami, które doskonale wtapiają się w otoczenie. Czyni go to doskonałym uzupełnieniem ogrodu i idealnym miejscem do ucieczki od codziennego zgiełku. Połączenie Tyyni sauny z tarasem będzie stanowiło doskonałe miejsce do wieczornych spotkań z przyjaciółmi lub romantycznej randki.

Stworzona kolekcja to połączenie nowoczesnego wzornictwa z przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzą skandynawskich rzemieślników, których mariaż pozwala na stworzenie ponadczasowego obiektu. Minimalistyczna sauna nawiązuje do tradycji i sprawdzonych wzorców obecnych w sztuce i architekturze już od starożytności.


Kolekcja została zaprojektowana przez architekta Piotra Gniewka i wdrożona przez fińską firmę Ehta Group Oy. Jako obiekt ready to use, może być dostarczona przez ciężarówkę i posadowiona bez prac fundamentowych. Obiekt został wykonany z CLT o grubości 90 mm, co czyni go trwałym, precyzyjnym i przyjaznym dla środowiska. W kolekcji Tyyni zastosowano drewno z drzew iglastych — przyjemne w dotyku i potrafiące sprostać wymagającym warunkom użytkowania. Jak wam się podobają minimalistyczne sauny autorstwa Tyyni Studio?

O pracowni: 
Tyyni Studio założone zostało przez Piotra Gniewka i Marię Ponomarovą w 2019 roku. Pracownia specjalizuje się projektowaniem architektury oraz produktów przemysłowych. Estetyczne i funkcjonalne zamiłowanie do prostoty wywodzi się z wieloletniego doświadczenia i związków z kulturą fińską. W projektach dążymy do minimalizmu, dopracowania detali i zastosowania naturalnych materiałów.

źródło: Materiał Prasowy / Tyyni Studio / tyynisauna.fi
zdjęcia: Oscar Keserci

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zdrowie | Polscy projektanci | Styl skandynawski | whiteMAD na Instagramie