Minimalistyczny dom w Kijowie o nazwie Dzen House to obiekt wyjątkowy. Nie tylko za sprawą swojej bryły i wnętrza, ale także funkcjonalności, która została zainspirowana kulturą i tradycjami Japończyków. Stąd też owa nazwa. „Dzen House to sanktuarium stworzone dla tych, którzy szukają spokoju, jedności z naturą i wszechświatem w granicach swojego domu.” – tak zaczynają opis swojej najnowszej realizacji architekci z ukraińskiej pracowni Shovk Studio.
Poziom parteru obejmuje wspólną przestrzeń mieszczącą kuchnię i salon, z funkcjonalnym trzonem w jej sercu, mieszczącym klatkę schodową, łazienkę i pomieszczenia gospodarcze. Taki układ sprzyja zarówno odosobnieniu, jak i łączności między kuchnią a przestrzenią mieszkalną. Co więcej, cyrkulacja wokół centralnego rdzenia zwiększa powierzchnię użytkową, ułatwiając poruszanie się po wnętrzu, jednocześnie zwiększając postrzeganą przestronność, nasycając poczucie bezgraniczności.
Centralnym punktem w domu jest kominek, strategicznie umieszczony w pobliżu centrum salonu przylegającego do panoramicznego okna, umożliwiając mieszkańcom wygrzewanie się w cieple ognia i podziwianie panoramicznych widoków na ogród, szczególnie w chłodne dni. Jego umiejscowienie skutecznie ogrzewa również oba piętra. Rura kominowa ze stali nierdzewnej przechodzi przez sypialnię, ogrzewając pomieszczenie i służąc jako element dekoracyjny wnętrza.
Wchodząc na wyższe piętro, napotykamy niską przestrzeń na poddaszu starannie wyłożoną brzozową sklejką, której zewnętrzna strona ozdobiona jest drewnem kisugi. Na tym poziomie znajdują się dwie sypialnie, gabinet, spokojne miejsce do relaksu i medytacji z okrągłym oknem i podłogą tatami, a także łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Przestrzeń tatami podwaja się jako miejsce ceremonii parzenia herbaty i kontemplacji, oferując widoki na krople deszczu spływające kaskadowo z okapu dachu przez okrągłe okno. Główna sypialnia, wyjątkowo kompaktowa, poświęca ponad połowę swojej przestrzeni na podium łóżka na parterze pod rozległym bezramowym oknem.
Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, parter pokrywa chropowaty tynk tzw. „mazanka”, przypominający tradycyjne ukraińskie wiejskie domy. Piętro pokrywa opalane drewno, które również jest elementem mariażu między japońskim Shou Sugi Ban, a słowiańskimi gospodarstwami. Połączenie motywów ukraińskich i japońskich w skomplikowanych detalach tworzy urzekającą fuzję kulturową.
Poza walorami estetycznymi, dom zapewnia korzystny mikroklimat i niezrównany komfort. Betonowa podłoga na pierwszym poziomie zatrzymuje i delikatnie rozprasza ciepło z wbudowanego systemu grzewczego, nadając priorytet komfortowi stóp mieszkańców, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza. System wentylacji zapewnia stały dopływ świeżego powietrza o optymalnej temperaturze, ułatwiając oddychanie bez wysiłku.
W sąsiedztwie domu znajduje się malowniczy ogród iglasty, który zainspirował do umieszczenia panoramicznych okien w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców. W szczególności w salonie, rozległe bezramowe okna od podłogi do sufitu tworzą płynną integrację między wnętrzem a naturalnym otoczeniem.
Nazwa projektu: Dzen House
Projekt: Shovk Studio / https://shovk.com
Lokalizacja: Kijów (UA)
Sektor: Dom prywatny
Powierzchnia: 117 m² / 1260 ft²
Rok: 2024
Zdjęcia: Yevhenii Avramenko / https://yevheniiavramenko.com/home
Czytaj też: Ukraina | Kijów | Eklektyzm | Mid-century modern | Vintage | Modern classic | Wnętrza | Apartament