Casa em Ílhavo do atelier M2Senos e fotografias de Ivo Tavares Studio

Minimalistyczny dom w Portugalii. We wnętrzu króluje kamień i drewno!

Minimalistyczny dom w Portugalii znajduje się w miejscowości Ílhavo położoną nad Laguną Aveiro. W okolicy, w której dominują pola farmerskie i gospodarstwa rolne, właściciele odziedziczyli ziemię po dziadkach i to właśnie na niej postanowili wybudować swój nowy dom. Do współpracy zaprosili architektów z pracowni M2 Senos Arquitetos.  

Dom składa się z dwóch pięter. Obszerny parter stanowi przestrzeń, w której znalazło się miejsce na salon, kuchnię z jadalnią, łazienkę oraz ciągi komunikacyjne. Na piętrze zaplanowaną przestrzeń bardziej prywatną dedykowaną właścicielom. To tam pojawiła się sypialnia z łazienką i garderobą oraz pokoje gościnne. Wejście główne znajduje się w centralnej części domu i jest osłonięte przedłużeniem murów. Z tyłu domu znajduje się garaż umożliwiający wejście do środka poprzez pomieszczenia techniczne takie jak pralnia i kotłownia.


Materiałem, który najbardziej przykuwa wzrok jest drewno sprowadzone specjalnie z Łotwy. To ono jest elementem łączącym wnętrze w spójną całość. Z niego wykonane zostały blaty, regały, parkiet, niektóre ścianki działowe, a także klatka schodowa prowadząca na piętro.

“Wnętrza
oszczędne, a betonowe sufity i aluminiowe ramy przyciągają uwagę, ale to bez wątpienia drewno nadaje wnętrzu ciepła i komfortu.  Na elewacji zastosowano materiały naturalne, takie jak granit czy drewno na roletach.” – dodają architekci

Architektura krajobrazu odgrywa tutaj fundamentalną rolę w tworzeniu naturalnych, wizualnie idyllicznych przestrzeni drzewami i krzewami, które chronią, zapewniają cień i prywatność. W ogrodzie znalazło się również miejsce na zioła i przyprawy, które mają gwarantować dostęp do aromatycznych ziół i otaczać ogród zapachami.

źródło: M2 Senos Arquitetos (http://www.m2.senos.com) / zdjęcia: Ivo Tavares Studio (www.ivotavares.net)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie| Portugalia