Minimalizm po japońsku dom nendo

Minimalizm po japońsku. Wyjątkowy dom zaprojektowali architekci z Nendo!

Minimalizm po japońsku – tak w trzech słowach można określić ten wyjątkowy dom letniskowy, który powstał za sprawą architektów ze słynnej japońskiej pracowni Nendo. Zatopiona w sercu lasu, białą bryła składająca się z ponakładanych na siebie prostopadłościanów, ma być miejscem kontemplacji i poczucia wspólnoty z otaczającą dom naturą. Minimalistyczne wnętrze, ma być jedynie tłem dla natury. 

Dom powstał w mieście Miyota-machi w prefekturze Nagano, mieszczącej się w środkowej części wyspy Honsiu. Region ten znany jest z bogatej, różnorodnej flory i fauny, przez co jest chętnie odwiedzana przez miłośników przyrody. Charakterystyczną cechą miejscowej przyrody są gęste siatki strumyków i rzek, które wiją się wśród lasów. To właśnie bogactwo natury sprawiło, że architekci postanowili jak najmniej ingerować w zastany krajobraz. Aby to osiągnąć postanowili, że dom powstanie z prefabrykatów, a następnie gotowe elementy zostaną przywiezione w całości na miejsce.

Kitbashing w architekturze

Culvert Guesthouse, bo tak nazwano dom, jest przykładem architektonicznego kitbashingu. Metoda ta, znana z modelarstwa, polega na łączeniu różnych zestawów klocków, czy elementów modelarskich w sposób inny, niż ich docelowe przeznaczenie. W jaki sposób wykorzystano tę technikę w architekturze domu? Architekci postanowili zbudować dom wykorzystując… rury odpływowe i betonowe dysze, które zazwyczaj wykorzystywane są do budowy infrastruktury drogowej (np. drogi podziemne) energetycznej (np. podziemne linie energetyczne), czy komunikacyjnej (np. tunele). Chodzi tu o prostopadłościenne profile wykonane z prefabrykatów, które połączone ze sobą tworzą szeroki tunel, pełniący funkcję pomieszczenia.

W efekcie powstał minimalistyczny dom ułożony z czterech osadzonych nieregularnie tuneli otoczonych dachem, tworzącym częściowo otwarty dziedziniec. Głownej bryle towarzyszy piąty, samodzielny tunel. Szerokość wewnątrz tuneli wynosi 2 x 2,3 metra. Najdłuższy z tuneli, będący główną osią domu mierzy 40 metrów długości i odkrywa rolę galerii sztuki, w którym właściciel przechowuje swoje dzieła sztuki i kolekcjonerskie meble i dekoracje. Główną bryłę uzupełniają dwa mniejsze pomieszczenia gospodarcze.

Technika ważniejsza niż technologia, czyli minimalizm po japońsku

Architekci z japońskiej pracowni Nendo znani są z nietypowych projektów, w których technika, jest czymś ważniejszym niż technologia. Jak sami zaznaczają, powrót do prostych konstrukcji i korzystanie z osiągnięć dawnych inżynierów wciąż jest “na czasie”. Dom Culvert Guesthouse mimo swojej wyjątkowo nowoczesnej formy, na etapie budowy nie wymagał zaawansowanych technologii. Tak architekci opisują proces budowy domu z prefabrykatów: 

“Każda betonowa skrzynia o wadze 12 ton została przywieziona na teren budowy samochodami ciężarowymi. Następnie każdy z 63 betonowych bloków układano na stosy za pomocą dźwigu. Przez stosy przeciągnięto 14 przewodów, które po równomiernym naprężeniu zespoiły skrzynie w jeden tunel. Praca polegała na stopniowym napinaniu drutów miarę upływu czasu, w końcu każdy z nich uzyskał siłę ciągnącą 46 ton” – tłumaczą architekci z Nendo 


Detal buduje całość

Cechą charakterystyczną dla Nendo są detale. Podobnie jak w innych projektach, w domu Culvert Guesthouse najdrobniejsze szczegóły starannie zaprojektowane. Warto tu zwrócić uwagę między innymi na klamki, które ze względu na wyjątkowo minimalistyczny charakter wnętrza, nie mogły rzucać się w oczy. Aby tego uniknąć architekci zaprojektowali dedykowane dla tego domy klamki, które chowają się w szczelinę między drzwiami a ścianą.
Kolejnym przykładem dbałości o detal jest wanna, która została wpuszczona w podłogę w taki sposób, aby po napełnieniu, tafla wody tworzyła ciągłą powierzchnię z podłogą łazienki. Tu warto również zwrócić uwagę na ścianki i balustrady wykonane ze szkła. Zaprojektowano je tak, aby na pierwszy rzut oka były niewidoczne.
źródło: Minimalizm po japońsku / https://www.nendo.jp / zdjęcia: Daici Ano / Takumi Ota

Czytaj też: Japonia | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie