Ashka - proj. Mateusz Mioduszewski

Młodzi polscy projektanci pokazali, co potrafią. Trzy genialne projekty

Projekty najzdolniejszych studentów uczelni artystycznych w Polsce mogliśmy zobaczyć podczas wystawy „Young Polish Designers: Studies in Reality” organizowanej przez Akademickie Centrum Designu. Wystawa, podczas której polscy projektanci prezentowali swoje projekty była elementem Dutch Design Week w Eindhoven.

Holendrzy mogli przekonać się, jak zdolnych mamy projektantów nad Wisłą i jakie cuda potrafią stworzyć. Wybraliśmy trzy projekty, które spodobały nam się szczególnie. Wśród nich tkaniny, które oczyszczają powietrze, płytki powstałe z popiołu oraz buty, które można szybko złożyć w niewielki pakunek.

Titanium, silicon, air – proj. Pauliny Kwiatkowskiej:

Paulina Kwiatkowska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej projekt „Tytan, krzem, powietrze” to kolekcja przedmiotów, które wpływają pozytywnie na otoczenie, poprawiają jakość powietrza poprzez jego oczyszczenie, regulację wilgotności oraz temperatury. Projektantka sięgnęła po takie materiały, których działanie jest w jak największym stopniu naturalne. W efekcie powstała seria obiektów wykonanych z tkanin, które zostały wzmocnione substancjami zwiększającymi wydajność dobroczynnych procesów. Dzięki projektowi Paulina Kwiatkowska zwraca uwagę na jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu oraz uświadamia, w jaki sposób materiały wpływają na to, czym oddychamy. Dodatkowym atutem przedmiotów jest aspekt wizualny – gadżety jej autorstwa wyglądają jak małe dzieła sztuki.

polscy projektanci


Titanium silicon air – proj. Paulina Kwiatkowska

Ashka – proj. Mateusz Mioduszewski:

Projekt Ashka to sposób na wtórne wykorzystanie ubocznego produktu spalania – popiołu. Ceramiczne płytki opracował Mateusz Mioduszewski z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego projekt to odpowiedź na problem polskiej energetyki, która opiera się na paliwach kopalnych. Ta dziedzina gospodarki wytwarza ogromne ilości odpadów, których większość stanowią popioły. Przemysłowe odpady postanowił ponownie wykorzystać i zmienił je ceramiczne płytki. Opracowany przez niego sposób pozwala wytworzyć materiał, który zawiera aż 70 proc. odpadu popielnego. Z tak powstałej substancji można tworzyć płytki, naczynia, donice i inne narzędzia kuchenne. Materiał Mateusza Mioduszewskiego można dowolnie formować i barwić, co zwiększa spektrum możliwego zastosowania przetworzonego popiołu.

polscy projektanci
Ashka – proj. Mateusz Mioduszewski

TRIAshoes – proj. Karolina Leśków:

To gadżet idealny dla miejskich podróżników. Nietypowe buty TRIAshoes zaprojektowała Karolina Leśków z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Młoda projektantka chciała stworzyć obuwie, które będzie integrować kilka różnych rodzajów. Najprościej porównać to do zapisu „3 w 1”, lecz możliwości jest dużo więcej. TRIAshoes zaprojektowane zostały w taki sposób, aby użytkownicy mogli samodzielnie przeprojektować ich kształt w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Umożliwia to specjalny okalający sposób sznurowania, poprzez zahaczanie gumowej pętli o wypustki w materiałowej bazie, co umożliwia „dokowanie” poszczególnych rodzajów podeszew.

Takie buty dzięki niewielkiemu gabarytowi i lekkości można zabrać ze sobą wszędzie. Buty zaprojektowane zostały z myślą o osobach aktywnych, podróżujących, ale dzięki nietypowemu sznurowaniu znajdą również zastosowanie w przypadku osób starszych z problemami zwyrodnieniowymi dłoni oraz dzieci, które dopiero uczą się sznurować buty.

polscy projektanci
TRIAshoes – proj. Karolina Leśkow


Czytaj więcej: Ekologia | Buty | Ciekawostki | Tkanina

Organizatorem wystawy Young Polish Designers: Studies in Reality było Akademickie Centrum Designu, które skupia wydziały ośmiu publicznych uczelni artystycznych prowadzących kierunki wzornictwa. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020.

źródło: Akademickie Centrum Designu