Młodzi zaprojektowali pamiątki dla Zakopanego. Oto najlepsze prace konkursowe

Kubek jak Morskie Oko i zestaw do gry memory. To tylko niektóre z wyróżnionych prac. Oto laureaci konkursu na projekt pamiątki z Zakopanego. Zgłoszono niemal 300 prac! Zwyciężył projekt, który „przejdzie do historii wzornictwa”.

„Domy. Duchy”, projekt-manifest autorstwa studenta warszawskiej ASP Łukasza Leśniaka zdobył pierwszą nagrodę organizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem konkursu na projekt pamiątki z Zakopanego. „Zakopiny” zaprojektowane przez duet Anna Libera i Jan Strumiłło to laureat drugiej nagrody, a trzecie miejsce przypadło w udziale Joannie Makowskiej-Surowiec za projekt „Grań Giewontu”. Oprócz nagród głównych wręczono trzy wyróżnienia oraz jedną nagrodę specjalną i dwa specjalne podziękowania. Laureatów ogłoszono 19 października 2019 roku podczas gali w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.  

Otrzymaliśmy niemal 300 prac, przesłanych przez osoby z całej Polski. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym ogromnym odzewem na nasz konkurs. Wśród zgłaszających projekty byli zarówno profesjonalni projektanci, studenci wzornictwa, artyści czy rzemieślnicy z Podhala – mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Oceniając projekty, jurorzy – Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa, Anna Wende-Surmiak oraz Bogna Świątkowska – brali pod uwagę zarówno koncepcję, funkcjonalny aspekt proponowanego przedmiotu jako pamiątki, jak również realne możliwości technologiczne wyprodukowania konkretnej pamiątki.

W uzasadnieniu werdyktu i nagrody dla „Domów. Duchów” jurorzy napisali: „Jesteśmy przekonani, że to projekt, który przejdzie do historii wzornictwa. Rzadko się zdarza, żeby się udało tak klarownie wydestylować ideę i zamknąć ją w obiekcie”. Autor projektu Łukasz Leśniak, absolwent wzornictwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, robi właśnie dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 27-latek urodzony w Częstochowie i wychowany w Zakopanem, stworzył pracę, którą wyszedł naprzeciw sygnalizowanej przez organizatorów konkursu potrzebie krytycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość oraz poszanowania tradycji i kultury regionu. Zestaw dekoracyjnych świec z bielonego pszczelego wosku, inspirowanych niszczejącymi, zabytkowymi domami Zakopanego, ma bezpośrednio odnosić się do pamięci o przeszłości miasta – i szerzej innych polskich miast – gdzie zabytki są dewastowane i nierzadko zmieniane w nijakie budynki. Kupującemu pamiątkę turyście Leśniak zostawia wybór: czy zostawić ją w formie estetycznej woskowej figury i wspominać wizytę w mieście czy spalić świeczkę i zapomnieć. Jak sam podkreślił w konkursowym zgłoszeniu, ma nadzieję, że osoby kupujące tę pamiątkę zachowają ją i nie spalą. Tak samo jak ma nadzieję, że w Zakopanem przetrwają zabytki i miasto zachowa swój charakter. 


Autorami pracy „Zakopiny”, która zajęła drugie miejsce, są Anna Libera i Jan Strumiłło. Projektanci sami określili je jako modny drobiazg. Zestaw ośmiu przypinek przedstawia tańce zbójnickie inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej oraz dwa niedźwiedzie: białego – znanego turystom z Krupówek i brunatnego, który jest prawdziwym postrachem górskich wycieczek. I właśnie lekki charakter i niewielka forma według jury sprawiają, że Zakopiny mogą stać się pamiątką idealną, noszoną przez osoby w każdym wieku jako ozdoba, czy swoista odznaka za sprawności zdobyte w górach.

pamiątki Zakopanego

Trzecią nagrodę zdobyła Joanna Makowska-Surowiec z Sosnowca. Jurorzy docenili przedstawioną przez autorkę pracę „Grań Giewontu”, uznając ją za zaskakujące i nowe podejście do tematu pamiątki – w jej praktycznym i symbolicznym wymiarze. Projekt zasłony z bawełny i lnu, której dolna krawędź jest wycięta na kształt tytułowej grani, odwołuje się do tego, z czym każdy turysta ma do czynienia i czego pragnie wyjeżdżając do Zakopanego – widoku z okna na góry. 

Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody pieniężne w wysokości – odpowiednio – 10 tysięcy złotych, 5 tysięcy złotych i 3 tysięcy złotych. Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 20 tysięcy złotych. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia ex aequo, po 1350 złotych każde. Dyplomy wręczono: Paulinie Nowak, autorce projektu „Fałatek”, nawiązującego do towarzyszącej wielu turystom potrzeby zabrania kawałka gór ze sobą do domu, Oliwii Mosoń i jej projektowi „Memory”, wykorzystującemu znaną wszystkim formę gry memory i połączenie jej z góralską gwarą oraz wysmakowaną, nowoczesną grafiką; Agacie Jarosławiec za wyjątkowy nośnik tatrzańskiej natury, kubek „Morskie Oko”, zainspirowany górskim krajobrazem Morskiego Oka oraz tradycją polskiej ceramiki, który otwiera przestrzeń do stworzenia serii kubków z tatrzańskimi jeziorami. Jurorzy konkursu uhonorowali trzy dodatkowe projekty i ich autorów, przyznając jednemu z nich specjalną nagrodę, a dwóm pozostałym specjalne podziękowania. 

 

Specjalne podziękowania dla Natalii Szultki, najmłodszej uczestniczki konkursu oraz dla Wacława Kuli za wyjątkowy pietyzm w przygotowaniu projektu konkursowego i niezwykłą formę jego przedstawienia. Nagrodę specjalną dla Jana Pfeifera za projekt Góralski Ornament za wyjątkowy pomysł na niematerialną pamiątkę.

Organizowany przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem konkurs na zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego skierowano do projektantów, rzemieślników, artystów i miłośników Podhala oraz tatrzańskiej symboliki. Ideą konkursu było wyłonienie oficjalnej, oryginalnej i dobrze zaprojektowanej pamiątki z Zakopanego. Takiej która nawiąże do podhalańskiej tradycji, kultury, a także przyrody. Zgłoszenia konkursowe oceniało jury w składzie: Jarosław Hulbój, Paweł Jasiewicz, Anna Kozak, Tomek Rygalik, Marcin Rząsa i Anna Wende-Surmiak, Bogna Świątkowska. Organizatorem konkursu jest obchodzące w tym roku 130-lecie istnienia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. 

Magazyn whiteMAD był patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Miasto

źródło: materiały prasowe Muzeum Tatrzańskiego