Moc kamieni i minerałów. Odmienią wnętrze każdego mieszkania

Kamienie i minerały mają supermoc – tak twierdzi wiele osób, a barwne kwarce i kalcyty zyskują coraz więcej miłośników, także wśród młodych osób. Mogą być jednak nie tylko naturalnym amuletem, ale także ciekawym elementem wystroju wnętrz. Oto subiektywny wybór pięciu kamieni, które mogą nadać zupełnie nowy charakter przestrzeni, w której przebywamy.

O wybór pięciu wyjątkowych kamieni i minerałów, które mogą odmienić nasze mieszkanie lub biuro poprosiliśmy Mateusza Grymka i Grzegorza Rusnaka. Krakowscy twórcy łączą zamiłowanie do natury i sztuki nie tylko poprzez swoje artystyczne działania, ale także w ramach ich autorskiego przedsięwzięcia, jakim jest Natura i Sztuka. W jej ramach w Pałacu pod Baranami na Rynku Głównym w Krakowie działa kwiaciarnia Pod Baranami Od niedawna jej częścią jest pierwsza krakowska galeria kamieni i minerałów, która jest także miejscem spotkań i edukacji dla mieszkańców miasta oraz turystów (więcej na ten temat można przeczytać również tutaj).

Po pierwsze: LABRADORYT. To magiczna skała, składająca się z minerału labradoru. Jego nazwa pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie, gdzie występują największe złoża tego minerału. Dlaczego warto mieć go w swoim domu? Labradoryt jest kamieniem pozytywnej energii, wzmacniania wrażliwości oraz inwencji twórczej. Ze względu na niezwykłe zjawisko iryzacji, czyli przenikania fal świetlnych przez warstwy labradoru. Dlatego kamień ten mieni się wieloma barwami.


Po drugie: FLUORYT, czyli kamień koncentracji, pewności siebie oraz równowagi psychicznej. Szczególnie znany jest dzięki zjawisku fluorescencji. Co to oznacza? Część kamieni w trakcie naświetlenia ultrafioletowego wykazuje właściwości świecenia w różnych kolorach. Od fluorytu pochodzi nazwa pozyskiwanych z niego związków fluoru, wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, w szklarstwie oraz hutnictwie.

Po trzecie: KALCYT OPTYCZNY. Inaczej nazywany jest szpatem islandzkim. Jest kamieniem, który był wykorzystywany w urządzeniach nawigacyjnych przez Wikingów. Dlatego też mówi się o nim jako amulecie żeglarzy. Ale to także kamień harmonii, wyciszenia i relaksu. Dzięki zjawisku załamania światła na dwie części, pozwalał na określenie pozycji słońca.

Po czwarte: AGAT, kamień dla tych, którzy potrzebują spokoju i harmonii w swoim domu lub biurze. W starożytności wydobywano go we Włoszech, stąd jego nazwa pochodząca od rzeki Achates na Sycylii. Jego geody składają się z wielobarwnych warstw. Dlatego już wtedy wykorzystywany był w jubilerstwie i zdobieniach. Naturalnie występuje w różnobarwnych zestawieniach. Od bieli, kremu, beżu, szarości, przez odcienie zielonkawe i szaroniebieskie, po odcienie brązu i czerni.

Po piąte: AMETYST, który charakteryzuje się przepięknymi odcieniami kolorystycznymi od jasnych wrzosowych po intensywne fiolety. Także on daje spokój i niweluje negatywne myśli. Wedle greckich wierzeń spożywanie trunków z czar ametystowych zapobiega natomiast upojeniu alkoholowemu. Już w starożytnym Egipcie z ametystu tworzono amulety i talizmany ochronne. Także współcześnie warto go mieć w swoim domu.

Temat: Moc kamieni i minerałów. Odmienią wnętrze każdego mieszkania

Tekst: Tomasz Kobylański, opracowanie Mateusza Grymka i Grzegorza Rusnaka

Zdjęcia: Michał Skrzypczyk, Światłociemnia

Zobacz też: Rośliny | Ciekawostki | Wnętrza | whtieMAD na Instagramie