Nazywamy się Magda Setzke i Klaudia Janowska. Skończyłyśmy Wzornictwo na gdańskiej ASP. Chciałybyśmy przedstawić wam nasz projekt magisterski. Podczas wyboru tematu pracy dyplomowej zależało nam na tym, żeby kierować się zagadnieniami, które nas pasjonują i z którymi wiążemy przyszłość. Chciałyśmy pracować nad czymś, co byłoby nie tylko konceptem, ale tez gotową do użytku realizacją, która spełnia się w tym, do czego jest przeznaczona. Obie interesujemy się modą i scenografią. Wpadłyśmy na pomysł skontaktowania się z muzykami, których występy chciałybyśmy wesprzeć ze strony wizualnej, projektując scenografię oraz serię ubrań, które współgrałyby z twórczością danego artysty, jego osobowością, jak i również wpisywały się w nadchodzące trendy. Tak powstała moda inspirowana muzyką!
Był to dla nas swojego rodzaju trening przed wejściem w życie zawodowe – miałyśmy styczność z klientem, z podwykonawcami, musiałyśmy zmierzyć się z budżetem oraz wszelkimi ograniczeniami. Nauczyłyśmy się także pracować zespołowo i dzielić obowiązki miedzy siebie, mając na uwadze mocne strony i predyspozycje każdej z nas.
Projekt został zrealizowany we współpracy z wokalistką i producentką MIN t, i składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest kolekcja ubrań – osiem elementów garderoby, które można ze sobą łączyć i zestawiać, w zależności od rodzaju wydarzenia oraz miejsca. Inspirowałyśmy się stylem artystki i nadchodzącymi trendami (lata 2000, czyste kolory, jednolite materiały). MIN t jest bardzo aktywna podczas występów: śpiewa i gra, dużo się przy tym poruszając i tańcząc. Dlatego tez stroje są zaprojektowane z myślą o tym, aby czuła się komfortowo. Dopasowane ubrania zostały wykonane z rozciągliwych, sportowych materiałów, a okrycia wierzchnie są o luźnym kroju, lekko przeskalowane.
Obie części projektu współgrają ze sobą, i były prowadzone równolegle. Drugim aspektem naszej pracy jest mobilny system scenografii. Składana konstrukcja o wymiarach 240x240x70 cm jest wykonana z aluminiowych rurek zakończonych magnesami, oraz stalowych złączek. Uzupełnieniem są kolorowe, transparentne folie, mocowane za pomocą zatrzasków. Całość mieści się w specjalnie dopasowanej, podłużnej torbie o długości około 130 cm. Odnośnie tej realizacji, zainspirowała nas twórczość Laszlo Moholy-Nagy: geometryczne formy i kompozycje, a także eksperymentowanie ze światłem i przenikaniem. Dodatkowym elementem projektu są wizualizacje, zrealizowane przy współpracy z Katarzyną Najmajer (NAI). Udało nam się uzyskać efekt gry światła i cienia. Obraz rzucany przenika przez kolorowe folie, tworząc w tle rozmaite kształty, nawiązujące do stylu artystki oraz okładki jej ostatniej płyty Assemblage.
Projekt został zaprezentowany w galerii Pionova w Gdańsku, podczas występu MIN t (zdjecia: NAXX). Jako część projektu i naszej współpracy, stworzyłyśmy konto instagramowe @225clique. Można tam znaleźć dokumentację z przebiegu sesji zdjęciowych, oraz jej efekty.
źródło: materiały prasowe / Moda inspirowana muzyką