ARCHITEKTURA

Hansaviertel – modernistyczna dzielnica Berlina i jej polski akcent

Publikujemy tekst, który pochodzi z bloga “World in my eyes” (www.worldinmyeyes.pl). Jego autorką jest fotografka Magda Korzewska, która publikuje tam wykonane przez siebie zdjęcia w formie fotoreportaży. Magda Korzewska podróżuje po różnych zakątkach świata, zwracając uwagę na unikalną architekturę danego miejsca. Tym razem zabiera nas do Hansaviertel w Berlinie.

Hansaviertel to dzielnica Zachodniego Berlina położona pomiędzy Tiergarten, a zakolem Sprewy. Po drugiej wojnie światowej prawie doszczętnie zniszczona, ale najpiękniej zaprojektowana i odbudowana w latach 50. XX w.

Koncept przestrzenny i projekt budynków osiedla powstał podczas ogłoszonego konkursu na potrzeby światowej wystawy architektonicznej Interbau57. Po wojnie brakowało mieszkań. Berlin Zachodni stracił na znaczeniu poprzez przeniesienie stolicy RFN do Bonn. Cały wysiłek został włożony w odbudowę Niemiec Zachodnich. Natomiast Berlin Wschodni stał się stolicą nowej NRD, a jego przebudowa została uznana za część państwowego programu rozwoju. Wystawa Interbau w Berlinie Zachodnim miała być odpowiedzią na projekty budowlane we wschodniej części miasta, włączając program mieszkaniowy przy Alei Stalina (dzisiejsza Aleja Karl-Marx).

Powstał projekt kompletny z różnego typu zabudową mieszkaniową, biblioteką, domem kultury, kościołami katolickim i protestanckim, przedszkolem, szkołą, sklepami. Ustalono, że wielu różnych projektantów powinno budować Hansaviertel. Zaproszono 53 architektów z 13 krajów. Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w projekt osiedla, ale warto wymienić takie nazwiska jak: Alvar Aalto, Walter Gropius, Arne Jacobsen, Oscar Niemeyer czy Werner Düttmann, który zaprojektował bibliotekę i dom kultury. Na terenie dzielnicy znajduje się sporo sztuki, płaskorzeźby, mozaiki zdobiące ściany budynków czy rzeźby włączając najpiękniejszą Henrego Moora.

Spacerując od budynku do budynku, natknęłam się na tablicę upamiętniającą Witolda Gombrowicza, który miał szczęście mieszkać na Hansaviertel. Zacytuję fragment, jego Dziennika 1953-1969, który tak poetycko opisuje widok z okna:

Widok z okien moich na piętnastym piętrze. Z jednego olbrzymiego okna: naprzód oszronione drzewa i białe stawy rozległego, uśpionego parku, tuż za nim w odległości kilometra Kurfurstendamm, Zoo, samo centrum Zachodniego Berlina o amerykańskim profilu, pulsujące, mrugające, oślepiające, jawią się i nikną neony, chmary samochodów gnają alejami, horyzont zalega elektryczna łuna. Z drugiego olbrzymiego okna: mrok i tajemnica, olbrzymie milczenie, za murem rozsiadł się Wschodni Berlin długimi ulicami o smutnych latarniach. Kominy, wieże, zacierające się we wczesnym mroku zimy, gdzieś tam coś się świeci, biorę lornetkę, dom chyba wielopiętrowy, może na wzgórzu…

Po zburzeniu muru, dzielnica Hansaviertel bardzo zyskała na wartości, jest pięknie położona w pobliżu Parku Tiergarten, świetnie skomunikowana dzięki stacji metra. Zakup M2 to raczej marzenie. Wizualizuję, bo fajnie byłoby tam zamieszkać, na 15 piętrze albo niżej.

zdjęcia i tekst: Magda Korzewska archphoto.pl

Czytaj też: Berlin | Niemcy | Urbanistyka | Modernizm | Osiedle | Podróże | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Ruszyła budowa Placu Centralnego. Serce Warszawy się zazieleni!

Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. Zabetonowane miejsce, praktycznie pozbawione zieleni, zostanie całkowicie odmienione. Posadzonych zostanie…

7 czerwca 2023

Nowoczesne okna do domu. Podpowiadamy, które wybrać

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Daje to możliwość wybrania okien, które będą najlepiej odpowiadać…

7 czerwca 2023

Zbliża się Gdynia Design Days 2023. Zobacz, co będzie się działo

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days odbędzie się w zmienionej formule. Co to oznacza? Mniej wykładów…

7 czerwca 2023

Warszawa zbuduje osiedle miejskie z tanimi mieszkaniami. Oto zwycięski projekt

Miasto Warszawa planuje budowę osiedli z mieszkaniami na wynajem, jednym z nich będzie osiedle miejskie…

6 czerwca 2023

Kiedyś zniszczona, dziś znów cieszy oczy. Kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu

Zakończyły się prace remontowe, dzięki którym kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu wygląda jak…

6 czerwca 2023

Dom na Styku. Symbioza zieleni z architekturą.

Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji…

6 czerwca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej