Modernistyczna wiata kolejki w Szczecinie
koncepcja przygotowana przez zespół: Igor Klyus, Krzysztof Żywucki, Sebastian Łabędź

Modernistyczna wiata kolejki w Szczecinie objęta ochroną konserwatora

W Szczecinie trwają przygotowania do budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągi wrócą na linie, które są nieużwane w ruchu pasażerskim już od kilku lat. Odnowiony ma zostać przystanek na Pogodnie. Teraz okazało się, że modernistyczna wiata kolejki w Szczecinie zostanie zachowana.

Budowa miejskiej kolejki realizowana jest przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wspólnie z PKP PLK. Już w lipcu 2018 r. udało się podpisać umowę z wykonawcami. W ramach inwestycji na tory mają powrócić pociągi pasażerskie, które pojadą ze Szczecina do Polic. Istniejące już przystanki zostaną przebudowane, niektóre pojawią się w zupełnie nowych miejscach.

Odnowiony ma również zostać przystanek Szczecin Pogodno. Obecnie istnieje tam zadaszenie, które zbudowane zostało w 1973 r. Jego autorem jest duet architektów: Danuta Lisiecka (projekt architektoniczny) oraz Henryk Kowalczyk (projekt konstrukcyjny).  Zadaszenie wykonane zostało w konstrukcji żelbetowej. Wiaty wprost nawiązywały do wyburzonych kilka lat temu charakterystycznych kielichów dworca w Katowicach. Wraz z pojawieniem się informacji o budowie miejskiej kolejki rozgorzała dyskusja, co z modernistyczną wiatą zrobić. Szczecińscy architekci wystosowali apel, aby zachować zadaszenie, wskazując, że taka konstrukcja jest unikalna w skali Szczecina.

fot. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

Apel pomógł i wszystko wskazuje na to, że zadaszenie uda się uratować. PKP PLK wydało komunikat, że postępowanie w tej sprawie zakończyło i konserwator wpisał wiatę do rejestru zabytków.

Zakres i możliwości prowadzonych prac na przystanku Szczecin Pogodno ustali badanie konstrukcji wiat i analizy projektanta – informuje Marta Burczyk z zespołu prasowego PKP PLK.

Potencjał, jaki tkwi w modernistycznym zadaszeniu wydobyli Igor Klyus, Krzysztof Żywucki oraz Sebastian Łabędź. Wizualizacje ich autorstwa pojawiły się na blogu i profilu „Architektura w Szczecinie” na Facebooku. Na przygotowanych przez nich wizualizacjach koncepcyjnych widać wiaty w doskonałej formie. Trzymamy kciuki, że właśnie tak będą wyglądać po zakończeniu renowacji.

Zobacz również: Dworzec kolejowy | Szczecin | Zabytek | Renowacja | Urbanistyka

Modernistyczna wiata kolejki w Szczecinie

zdjęcie: Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

wizualizacje: Architektura w Szczecinie (architektura-w-szczecinie.blogspot.com)