W Szczecinie trwają przygotowania do budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągi wrócą na linie, które są nieużwane w ruchu pasażerskim już od kilku lat. Odnowiony ma zostać przystanek na Pogodnie. Teraz okazało się, że modernistyczną wiatę peronową uda się zachować.

Budowa miejskiej kolejki realizowana jest przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wspólnie z PKP PLK. Już w lipcu 2018 r. udało się podpisać umowę z wykonawcami. W ramach inwestycji na tory mają powrócić pociągi pasażerskie, które pojadą ze Szczecina do Polic. Istniejące już przystanki zostaną przebudowane, niektóre pojawią się w zupełnie nowych miejscach.

Odnowiony ma również zostać przystanek Szczecin Pogodno. Obecnie istnieje tam zadaszenie, które zbudowane zostało w 1973 r. Jego autorem jest duet architektów: Danuta Lisiecka (projekt architektoniczny) oraz Henryk Kowalczyk (projekt konstrukcyjny).  Zadaszenie wykonane zostało w konstrukcji żelbetowej. Wiaty wprost nawiązywały do wyburzonych kilka lat temu charakterystycznych kielichów dworca w Katowicach. Wraz z pojawieniem się informacji o budowie miejskiej kolejki rozgorzała dyskusja, co z modernistyczną wiatą zrobić. Szczecińscy architekci wystosowali apel, aby zachować zadaszenie, wskazując, że taka konstrukcja jest unikalna w skali Szczecina.

fot. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

Apel pomógł i wszystko wskazuje na to, że zadaszenie uda się uratować. PKP PLK wydało komunikat, że postępowanie w tej sprawie zakończyło i konserwator wpisał wiatę do rejestru zabytków.

Zakres i możliwości prowadzonych prac na przystanku Szczecin Pogodno ustali badanie konstrukcji wiat i analizy projektanta – informuje Marta Burczyk z zespołu prasowego PKP PLK.

Potencjał, jaki tkwi w modernistycznym zadaszeniu wydobyli Igor Klyus, Krzysztof Żywucki oraz Sebastian Łabędź. Wizualizacje ich autorstwa pojawiły się na blogu i profilu „Architektura w Szczecinie” na Facebooku. Na przygotowanych przez nich wizualizacjach koncepcyjnych widać wiaty w doskonałej formie. Trzymamy kciuki, że właśnie tak będą wyglądać po zakończeniu renowacji.

zdjęcie: Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

wizualizacje: Architektura w Szczecinie (architektura-w-szczecinie.blogspot.com)