Modernistyczna willa w Kijowie. Tak projektują w Ukrainie

Oko House to jednorodzinny dom na przedmieściach Kijowa, który zaprojektowany został przez architektów z pracowni Sergey Makhno Architects. 

Projektując budynek architekci inspirowali się naturą. Chcieli, by dom przypominał osadzoną w zieleni rzeźbę, która każdej nocy budzi się do życia i staje się częścią otaczającego ją świata. Dość poetyckie wytłumaczenie nabiera sensu, kiedy zobaczymy na wizualizacje budynku.

Dom ma dwa poziomy. Od strony ogrodu ozdobiony jest ogromnym, okrągłym przeszkleniem, właśnie dlatego budynek został nazwany „Oko House”. Dolna część budynku zaprojektowana została jako przestrzeń bezpośrednio połączona z ogrodem w stylu japońskim. Właściciele mają tutaj do swojej dyspozycji duży taras, który zadaszony jest górną częścią budynku. W górnej części zaplanowano powstanie strefy prywatnej, z łazienkami i sypialniami mieszkańców.

Wspomniany już japoński ogród wypełniają rzeźby ukraińskich artystów.

Budynek prezentuje się zupełnie inaczej od strony frontu. Zaprojektowano tam monumentalne, modernistyczne wejście połączone z garażem. Architekci chcieli, aby front budynku nie zdradzał tego, co może się dziać na tyłach budynku. Japońskich elementów od strony ulicy niemal nie widać.

źródło: Sergey Makhno Architects