Kute ogrodzenie terenu klasztoru z lat 20. XX w. przy ul. Starowiejskiej (detal).

Modernistyczne ogrodzenia w Gdyni. Piękno historycznych detali!

W przestrzeni historycznej Gdyni, tam gdzie zabudowa jest mniej intensywna napotkać można zachowane, bardzo różnorodne formy ogrodzeń. Budynki z lat 20. XX w. otaczano często ażurowymi ogrodzeniami z drewnianych lub żelaznych elementów, mocowanych do masywnych słupków. Niektóre miały fantazyjne, powyginane z metalu detale wykonane przez kowali, inne to proste metalowe kraty na masywnych cokołach, zamocowane do konstrukcyjnych słupów.

W architekturze modernistycznej lat 30. XX w. zauważalna jest tendencja do projektowania ogrodzeń w stylu i w materiałach tak jak sam budynek. Dlatego też np. budynki z ceglanymi elewacjami miały czasem ceglane ogrodzenia. Ogrodzenia stanowiły integralną część budynków i były ważnym uzupełnieniem architektury. W latach 20. i 30. XX w. popularne stało się wykorzystywanie żelbetowych słupków ogrodzeniowych, które były bardzo praktyczne i trwałe, choć może mniej eleganckie. Niekiedy wykorzystywano też kamienie narzutowe, zwłaszcza do budowy cokołów i słupów ogrodzeniowych.

Ceglane, dekoracyjne ogrodzenie willi na Kamiennej Górze z lat 30. XX w., dostosowane materiałem i połączone z ceglaną częścią elewacji.

Elementem charakterystycznym dla ogrodzeń z lat 30. XX w., który dobrze się sprawdzał użytkowo były elementy z siatki metalowej o drobnych oczkach, mocowane w metalowych ramach. Ogrodzenia takie zabezpieczały nieruchomość, zapewniając jednocześnie ażurowość. Ramy z siatką można było ustawiać w konstrukcji ze słupków metalowych i murowanych.

Interesują Cie gdyńskie konserwacje? Przeczytaj również:
– GDYNIA REMONTUJE MODERNISTYCZNE KLATKI SCHODOWE. SĄ PIĘKNE!
– MODERNISTYCZNA GDYNIA: TAK PRZED LATY ZDOBIONO BUDYNKI
– GDYNIA TO NIE TYLKO BIAŁY MODERNIZM. CEGLANE BUDYNKI MILE ZASKAKUJĄ
– TAK GDYNIA DBA O ZABYTKI: HISTORYCZNE OŚWIETLENIE JEST JAK NOWE
– GDYNIA: HISTORYCZNE BALUSTRADY ODZYSKUJĄ DAWNY BLASK
– GDYNIA: MIASTO DOPŁACI DO REMONTÓW MODERNISTYCZNYCH OKIEN
– GDYNIA: MODERNISTYCZNE DRZWI ODZYSKUJĄ DAWNY BLASK

Czytaj też: Historia | Zabytek | Gdynia | Polska | Modernizm | Metamorfoza | Renowacja

źródło: Gdynia.pl
Opracowanie tekstu: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Zdjęcia: Biuro MKZ i Bartłomiej Ponikiewski