Modernistyczne wnętrze w Katowicach. Powstało w kamienicy!

Modernistyczne wnętrze w Katowicach zaprojektowały Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz. Inspiracją do wnętrza była modernistyczna kamienica, w której znajduje się mieszkanie. Jej forma, materiały i kolory oraz detale, które są widoczne nie tylko na zewnątrz obiektu, ale również (a może i przede wszystkim) w strefie wejściowej i na klatce schodowej.

Obły narożnik w bryle budynku został powtórzony wewnątrz mieszkania w formie drewnianej zabudowy, która kryje w sobie nie tylko szafy i biurko w strefie kuchni, ale również dwie łazienki oraz pralnię. Zastosowane materiały i kolorystyka, w tym płytki podłogowe i ścienne, stalowe elementy wykończeniowe, jak również przeszklenie pomiędzy łazienka a pralnią – to bezpośrednie nawiązanie do materiałów i rozwiązań, które pojawiają się na klatce schodowej.

Tak jak w architekturze modernistycznej – celem projektu nie było poszukiwanie mocnych dekoracyjnych rozwiązań. Do uzyskania zamierzonego efektu wykorzystano tutaj samą przestrzeń mieszkania, podstawowe materiały wykończeniowe i elementy takie jak: konstrukcja wyspy, istniejący stary parkiet, istniejące drzwi i klamki. Połączenie odnowionych elementów z nowymi formami i meblami pozwoliło nam stworzyć wnętrze, które wpisuje się w cały obiekt, a zarazem ma w sobie trochę świeżości i nowoczesności.


Sam układ mieszkania został dostosowany do potrzeb użytkowników. Modyfikacjom poddana została jedna strona mieszkania, w której znajdują się: strefa wejściowa z garderobą, łazienki oraz kuchnia wraz z ukrytym biurem i pom. gospodarczym.

Rozbudowano zabudowę w strefie wejściowej, przez co stworzono meblową zabudowę garderoby oraz dodano jedną łazienkę. Dodatkowo zmieniono układ ścianek działowych w strefie kuchni i istniejącej łazienki, co pozwoliło na wydzielenie pom. gospodarczego i stworzenie szaf z ukrytym przechowywaniem i biurkiem. Dotychczasową spiżarnię (która była zlokalizowana za plecami kuchni) zamieniono w garderobę i połączono ją bezpośrednio z sypialnią.

Druga strona mieszkania, z częścią dzienną i sypialniami – pozostała bez zmian. Zachowano układ przechodni salonu z jadalnią. Pomiędzy sypialnią rodziców a pokojem córki – istniejące przejście zostało zaślepione. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość i potrzeba jego odtworzenia – będzie to w pełni możliwe.

O pracowni: 
Kubieniec + Długosz – Historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się dla mnie ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. Dzięki niemu zrealizowałam później wiele innych projektów, zdobywając kolejne doświadczenia. Od 2017 roku przy realizacji wielu z nich współpracuję z Katarzyną Długosz.  – czytamy na stronie https://kubieniecdlugosz.com

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Architektura w Polsce | Katowice | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://kubieniecdlugosz.com 
zdjęcia: Marek Swoboda / https://www.facebook.com/MarekSwobodaFotografia/