Modernistyczny dom z basenem. W środku klasyki designu

Modernistyczny dom z basenem zlokalizowany jest we Floreant, podmiejskiej dzielnicy miasta Perth w Australii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Neil Cownie Architect.

Właściciele domu chcieli, aby ten przetrwał próbę czasu i był odporny na przemijające trendy. Dlatego architekci zaproponowali budowę domu, którego stylistyka będzie garściami czerpać z przedwojennego modernizmu. Czujne oko dostrzeże tutaj nawet elementy, które śmiało możemy przypisać brutalizmowi.

W efekcie powstał parterowy dom z piwnicą i niewielkim ogrodem na dachu. Zbudowany został z betonowych bloków. Część z nich ma opływowe kształty, a na fakturze ślady drewna po szalowaniu. To celowy zabieg. W ten sposób architekci chcieli przełamać surowy charakter budynku i wprowadzić do wnętrza ślady natury.

Projektanci nie bali się niedoskonałości. W wielu miejscach specjalnie odsłonili chropowaty beton, który dobrze koresponduje z meblami – klasykami designu.

Mieszkańcy budynku mogą korzystać z prywatnego basenu, który został częściowo zadaszony przez opływową konstrukcję. Co ciekawe, dom jest w pełni samowystarczalny. Na dachu zamontowano 50 paneli słonecznych, które dostarczają prąd do codziennych potrzeb.

O architektach:

Neil Cownie Architect to australijska pracownia projektowa założona w 2009 roku przez architekta Neila Cownie. Neil splata ze sobą różne wpływy – badając zrównoważone rozwiązania, odwołując się do środowiska naturalnego i warunków panujących w danym miejscu, a także czerpiąc inspiracje z precedensów historycznych i najnowszych innowacji. W swoich pracach podkreśla zamiłowanie do materiałów i elementów wykonanych ręcznie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Minimalizm | Wnętrza

 

zdjęcia: Michael Nicholson, Rob Frith, Jack Lovel
 źródło: Neil Cownie Architect / Modernistyczny dom z basenem