fot. Przykuta, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 3.0

Modernistyczny Teatr Ziemi Rybnickiej zyskał status zabytku

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Teatr Ziemi Rybnickiej znajduje się przy pl. Teatralnym im. Kazimierza Kutza 1 w Rybniku, to modernistyczny budynek, który zbudowany został blisko 60 lat temu.

Gmach zaprojektowali Jerzy Gottfried, Henryk Buszko i Aleksander Franta. Architekci pracowali nad projektem już na początku lat 50. XX wieku. W 1953 r. zaprezentowali gotową koncepcję, która zakładała budowę modernistycznej bryły. Budowę rozpoczęto w 1958 roku i zakończono sześć lat później. Oficjalne otwarcie nastąpiło w Barbórkę – 4 grudnia 1964 roku.

Obiekt w 2006 r. przeszedł gruntowną modernizację w większości sfinansowaną ze środków Unii Europejskiej. Teatr Ziemi Rybnickiej jest największą samorządową instytucją kultury w południowo-zachodnim subregionie województwa śląskiego i jedną z największych w województwie śląskim, działającą od 4 grudnia 1964 roku.

Rybnicki teatr to obiekt, któremu ochrona konserwatorska się absolutnie należy, to budynek wybitny nie w skali Rybnika czy regionu, ale kraju! Zaprojektowany przez trio architektów, określanych mianem Zielonych Koni – Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, stanowi realizację symboliczną. Projektowany od 1956 roku i realizowany w latach 1958 – 1964 wyróżnia się na tle innych budowanych w tym czasie obiektów, zrywając z symetrycznym monumentalizmem socrealizmu i nawiązując duchem do architektury francuskiej. Bardzo rzadko spotyka się budynek teatru, w którym nie ma osi symetrii, a tu nawet sala widowiskowa jest niesymetryczna. Ten brak symetrii świadczy o tym, że twórcy chcieli pokazać, jak oni widzą projektowanie nowoczesne, to także bardzo odważne wejście w powojenny modernizm – wyjaśnia Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.


Do modernistycznej bryły prowadzą szerokie schody, na których znajduje się zieleniec oraz kaskada wodna.

Wewnątrz duża sala widowiskowa może pomieścić nawet 650 osób. Inna, sala kameralna przeznaczona jest do organizowania spektakli dla 180 osób. Dodatkowo w budynku jest sala baletowa oraz działa Galeria sztuki “Oblicza”. Całość uzupełnia scena plenerowa na terenie rybnickiego kampusu — Parku nad Nacyną. Inną inicjatywą, która towarzyszy Teatrowi od chwili powstania jest kino i Dyskusyjny Klub Filmowy Ekran. Oprócz tradycyjnych występów, w teatrze odbywają się również przedstawienia taneczne, cykliczne koncerty i warsztaty muzyczne.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (http://wkz.katowice.pl)

Czytaj też: Katowice | Modernizm | Zabytek | Kultura | whiteMAD na Instagramie