Polski Holding Nieruchomości (PHN) rozpoczyna nową inwestycję, jaką jest modernizacja osiedla z lat 80. na warszawskim Wilanowie. Zamiast planowanej wcześniej rozbiórki, firma przeprowadzi kompleksową renowację około 20 budynków znajdujących się w rejonie znanym jako „Zatoka Czerwonych Świń”. Docelowo powstanie tu nowa przestrzeń mieszkaniowa, określana na razie roboczo „Zieloną Zatoką”.
Nowa strategia PHN
Ogłoszona niedawno strategia rozwoju Grupy PHN na lata 2025–2030 „Nowy Start” opiera się na czterech głównych filarach. Dwa z nich, czyli „Development” oraz „Najem”, są nowością i mają kluczowe znaczenie dla przyszłych działań spółki. W ich ramach planowana jest intensyfikacja inwestycji w sektorze mieszkaniowym, biurowym i logistycznym, przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań przyjaznych środowisku i poprawiających efektywność operacyjną. Całkowita wartość portfela PHN przekracza 3,5 miliarda złotych i obejmuje ponad 150 wyodrębnionych nieruchomości.

Inwestycje w całej Polsce
W latach 2025–2030 spółka zamierza zrealizować osiem nowych projektów, w tym budowę mieszkań, apartamentów, magazynów oraz nowego biurowca w centrum Warszawy. Inwestycje przewidziano także w innych miastach, takich jak Gdynia, Kraków, Poznań, Łódź, Zielona Góra, Zgorzelec i Wrocław. Największa liczba przedsięwzięć zostanie jednak zrealizowana w Warszawie. Tym, które wzbudziło zainteresowanie w ostatnim czasie jest modernizacja kilkudziesięcioletniego osiedla z czasów PRL-u.
Modernizacja osiedla zamiast wyburzeń
PHN zrezygnował z zamiaru rozbiórki bloków z lat 80. w Wilanowie, która miała być przeprowadzona na podstawie tzw. specustawy „lex deweloper”. Zamiast tego powstał plan modernizacji budynków położonych między ulicami Królowej Marysieńki, Lentza i Marconich. Modernizacja obejmie poprawę estetyki i funkcjonalności oraz dostosowanie obiektów do współczesnych standardów. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano budowę 93 mieszkań. Jak zapowiada PHN, projekt ma stanowić doskonały przykład tego, jak można nowocześnie i z poszanowaniem historii odnowić przestarzałą zabudowę z poprzedniego ustroju.

Projekt z harmonogramem
Za koncepcję architektoniczną odpowiada pracownia PBPA Projekt prowadzona przez Adama Wagnera. Obecnie trwają prace inwentaryzacyjne oraz analizy techniczne. Do lipca ma zostać opracowana szczegółowa koncepcja renowacji bloków, a wniosek o pozwolenie na budowę zostanie złożony na przełomie 2025 i 2026 roku. Rozpoczęcie właściwych prac budowlanych planowane jest na przyszły rok. Spółka rozważa również budowę dwukondygnacyjnego parkingu od strony alei Wilanowskiej, który uzupełni nową infrastrukturę osiedla.
„Zatoka Czerwonych Świń” – historia osiedla
Osiedle w kwartale ulic al. Wilanowska, Lentza, Królowej Marysieńki i Kosiarzy, znane potocznie jako „Zatoka Czerwonych Świń”, powstało w latach 80. XX wieku na zlecenie Urzędu Rady Ministrów. Zbudowano je na terenie pierwotnie przeznaczonym pod szpital i od początku pełniło funkcję enklawy dla politycznej elity. Mieszkali tu początkowo działacze PZPR, a po 1989 roku również politycy SLD, m.in. Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller czy Józef Oleksy. W 2006 roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wykupu mieszkań przy ul. Marconich i Wiktorii Wiedeńskiej po cenach znacznie niższych niż rynkowe. Postępowanie zakończyło się w 2008 roku umorzeniem.
Źródło: urbanity.pl, propertynews.pl
Czytaj też: Modernizm | Osiedle | Warszawa | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie