Modernizacja hali Arena Poznań. Tak będą wyglądały wnętrza.

W zeszłym roku poznaliśmy projekt przebudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Modernistyczny kompleks zbudowany w latach 70-tych, zostanie gruntownie wyremontowany według projektu biura CDF Architekci, o czym przeczytacie TUTAJ. Modernizacja hali Arena Poznań obejmie również przebudowanie wnętrz obiektu. Właśnie poznaliśmy wizualizacje wnętrz, które będą nowoczesne i minimalistyczne, jednak swoim wyglądem będą nawiązywać do estetyki sprzed 50 lat. Projekt wnętrz stworzyła pracownia DOT.

Modernizacja hali Arena Poznań – wnętrza  / Projekt:  DOT Architekci
W środku zastosowano kolorystykę biegnącą od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny Poznań ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane. Widz ma czuć się komfortowo i przytulnie. Dlatego zastosowane rozwiązanie wykreuje mocno doświetloną jasną przestrzeń, która prowadzić będzie do wnętrza hali. Obiekt będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, a odpowiednio dobrane oświetlenie doprowadzi każdego do właściwego rzędu.

W architekturze obiektu postawiliśmy na minimalizm. Ludzie, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Arenie, będą wypełnieniem tej przestrzeni, to oni mają tworzyć koloryt miejsca. Dodatkowym istotnym elementem będzie umiejętne operowanie światłem i akcentami oświetlenia. System komunikacji wizualnej oraz zastosowanie prostych schematów pomoże odnaleźć się widzom w Arenie – opowiada Karol Fiedor.

Arena – poziom po poziomie

Wejście do Areny Poznań od strony placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację “- 1”. Przestrzeń, w której będzie miejsce na gastronomię, będzie obszarem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie Poznań nie będą się odbywać żadne wydarzenia. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych wydarzeń kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.

Poziom “-1” to powierzchnia tworzona od nowa. Wnętrze kondygnacji, podobnie jak cały obiekt zostanie utrzymane w minimalistycznym stylu, m.in. poprzez połączenie betonu z kamieniami. We wnętrzach zastosowana zostanie również stal oraz stal szczotkowana, która wprowadzi dodatkowe efekty odbitego światła. Podziemne wnętrza, gdzie znajdują się m.in. sale konferencyjne, zostaną doświetlone naturalnym światłem poprzez atria.

Poziom “0” będzie hallem zamkniętym w okrąg, który umożliwi obejście Areny Poznań w środku. Przy obecnym rozwiązaniu foyer zbudowanego na planie podkowy jest to niemożliwe. Delikatne przeszklenie korytarzy dla osób znajdujących się w środku sprawi wrażenie, że obserwator znajduje się na zewnątrz. Z kolei osoby oczekujące na wejście, stojąc przy szklanych taflach, odniosą wrażenie, że znajdują się wewnątrz hallu.

Wewnątrz hali, pod kopułą dachu zostanie zamontowana konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej, gwarantujących odpowiedni poziom obsługi multimedialnej wszystkich widowisk. Na konstrukcji zostaną również zamontowane panele akustyczne w kolorze grafitowym.

Arena Poznań wzbogaci ofertę sportowo-kulturalną Poznania. Tego typu obiekty wpływają na ruch turystyczny i zwiększają atrakcyjność przestrzeni miejskiej. Po gruntownej modernizacji wraz z terenami przyległymi, z bogatym kalendarzem wydarzeń obiekt ma szansę stać się wizytówką naszego miasta obok tak znanych i uczęszczanych miejsc jak Stary Rynek, Malta czy Stary Browar – podsumowuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Arena Poznań – najważniejsze informacje

Wnętrze obiektu zostanie całkowicie przebudowane. Poziom podłogi ulegnie obniżeniu o 6 m. Zmieni to układ trybun, które obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Wielopoziomowe mobilne trybuny zostaną usytuowane równolegle do boiska, ich konstrukcja umożliwi szybkie złożenie części miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. Nawet do 9 tysięcy osób będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach, które zostaną organizowane w nowym obiekcie.

W nowej Arenie Poznań znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem – dostępne zarówno w ramach organizowanych wydarzeń, jak i na co dzień. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej.

Nowy obiekt przyciągnie do Poznania wiele imprez sportowych krajowych i międzynarodowych (mistrzostwa Polski, mistrzostwa Europy) w takich dyscyplinach sportowych, jak piłka ręczna, siatkówka, koszykówka lub innych wymagających boiska o podobnej wielkości – m.in. tenis ziemny, stołowy, badminton, sporty walki.


Modernizacja hali Arena Poznań – budynek  / Projekt: CDF Architekci 

Hala Widowiskowo-Sportowa Arena w Poznaniu zbudowana została w 1974 r. według projektu architekta Jerzego Turzenieckiego. Projekt modernizacji gmachu przygotowali projektanci z poznańskiego biura CDF Architekci. Obecnie obiektem zarządzają Międzynarodowe Targi Poznańskie, które chcą tchnąć w kompleks drugie życie i sprawić, że Arena stanie się chętniej odwiedzanym przez poznaniaków miejscem.

Koncepcję przebudowy zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nawet 9 tysięcy gości.

Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. Dbałość o takie miejsca jest dla mnie ważnym przejawem patriotyzmu. W nowej odsłonie Arena stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów. Wraz z przylegającą przestrzenią publiczną będzie tętniącym życiem miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów.

Dzięki modernizacji Areny, Poznań będzie miał nowoczesny obiekt widowiskowo-sportowy, w którym będą mogły odbywać się ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Według planów obiekt będzie modernizowany w 2020 i 2021 r. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remont obejmie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm.

Czytaj też: Poznań | Polska | Kultura | Architektura | Wnętrza | Zabytek

źródło: www.poznan.pl  / CDF Architekci / DOT Architekci