Zuza Gadomska
Villa Savoye, Poissy

Modernizm z obrazka. Zuza Gadomska i jej genialne ilustracje architektury

Autorką ilustracji z modernistyczną architekturą jest Zuza Gadomska, która w nieoczywisty sposób pokazuje najbardziej znane budynki. Jej ilustracje pełne są mocnych kolorów i oddają to, co w nowoczesnej i modernistycznej architekturze jest najpiękniejsze.

Zamiłowanie do architektury jest u Zuzy rodzinne. Architektami są między innymi dziadkowie, wujkowie i rodzice. W Gdańsku prócz Architektury studiowała także Skandynawistykę, dlatego wśród przygotowanych przez nią prac jest wiele ikonicznych budynków z Danii czy Norwegii. Zuza zastanawiała się, jak powinna kierować swoje architektoniczne zainteresowania, tak by znaleźć w architekturze miejsce dla siebie.

W pewnym momencie okazało się, że ilustrowanie architektury to jest strzał w dziesiątkę i kompletnie moja bajka – wspomina Zuza Gadomska.

Zgadzamy się z jej opinią. Przygotowane ilustracje doskonale oddają ducha prezentowanych budynków i z powodzeniem mogłyby zdobić ściany w pokoju niejednego fana architektury. Przez ostatnie lata jej prace można było oglądać podczas otwartych wystaw. Wśród nich między innymi wystawa “Międzymiejsca” w kawiarni Kofeina w Gdyni, w galerii Sztuka Wyboru w Gdańsku czy w Otwartej Pracowni Jazdów w Warszawie.

Brasilia

Sukcesem Zuzy jest nawiązanie współpracy z Fundacją Le Corbusiera. Opublikowaną przez nią ilustrację przedstawiającą jednostkę Marsylską zobaczyli współpracownicy Fundacji Le Corbusiera. Gmach jest chroniony prawnie, dlatego by sprzedawać ilustracje z budynkiem-ikoną Zuza musiała uwzględnić wymagania Fundacji. Na szczęście udało się jej wprowadzić kilka poprawek i ilustracja trafiła do sprzedaży.

Nic w tym dziwnego. Ilustracje, które tworzy nie oddają budynków jeden do jednego. Zuza analizuje grę światła i cienia, następnie przygotowuje paletę barw. Nie sugeruje się tutaj rzeczywistym wyglądem budynków, kolory dobiera po swojemu, instynktownie i odważnie. Efekt? Popatrzcie!

Czytaj też: Grafika | Architektura | Modernizm

źródło: Zuza Gadomska

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły