Modułowe domki w Norwegii

Modułowe domki w Norwegii. Są ekologiczne i mogą stanąć wszędzie. 

Jak zbudować kompleks domków na trudno dostępnym terenie, takim jak szczyt góry lub fiordu? Odpowiedź na to mają architekci z Livit, którzy stworzyli modułowe domki w Norwegii. Są estetyczne, ekologiczne, tanie w budowie i dobrze wpisują się w surowy, skandynawski krajobraz.

Modułowe domki w Norwegii nazwane Birdbox stworzyli architekci z pracowni Livit, którym przewodził założyciel studia – Torstein Aa. Torstein pragnął stworzyć niewielkie modułowe chatki, które będą powstawać w jego pracowni, a następnie będą transportowane za pomocą śmigłowców w trudno dostępne miejsca takie jak zbocza gór, czy szczyty norweskich klifów. 

„W Livit chcieliśmy stworzyć produkt, który umożliwi unikalne przeżycia, przy minimalnym nakładzie pracy. Zbudowaliśmy je z kompozytów, aby mogły wytrzymać każde uwarunkowania środowiska bez konieczności konserwacji. Birdbox może być podnoszona i transportowanana na miejsce za pomocą helikoptera i montowana na specjalnych kolumnach w celu uzyskania minimalnego wpływu na przyrodę„ – mówi założyciel Livit, Torstein AaArchitekci zaproponowali stworzenie prostych, sześciennych brył wykonanych z kompozytów, które po przetransportowaniu w docelowe miejsce wystarczy osadzić w ziemi za pomocą specjalnie zaprojektowanych filarów wbijanych w ziemię. Chatki pokryte zostały czarną matową farbą, która nie tylko pozwala im wpisać się w surowy skandynawski klimat, ale również chroni elewację przed działaniem pogody. Goście, którzy zapragną zamieszkać w domkach Birdbox mają do wyboru dwie wersje. Opcja “mini” to niewielka, sześcienna kabina, która może pomieścić dwie osoby. Druga wersja to chatka “midi”, która jest nieco większa, ma prostopadłościenną bryłę wzbogaconą w niewielki taras i może pomieścić cztery osoby. 

Według zapewnień architektów z Livit, domki zostaną rozmieszczone na teren całej Norwegii w taki sposób, by oferować różne doświadczenia i widoki. Modułowe domki w Norwegii pojawią się zarówno na ośnieżonych szczytach gór w północnej części kraju, jak i na skalistych fiordach na zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Pierwsze domki już stoją na południu Norwegii w miejscowości Langeland. Można je zarezerwować i wynająć klikając tutaj. 

O Architektach: 
livit.no/home – norweska pracownia założona przez architekta Torsteina Aa. “Jestem projektantem przemysłowym z siedzibą w Bergen, w Norwegii. Jestem pasjonatem projektowania i ciężko pracuję i skupiam się na tworzeniu czegoś naprawdę dobrego.” – czytamy na stronie architekta.

Czytaj też: Ekologia | Podróże | Norwegia | Architektura | Domek letniskowy | Hotel

źródło: www.livit.no

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły