Modulo House. Polacy zaprojektowali modułowy dom z prefabrykatów.

Modulo House to modułowy dom z prefabrykatów zaprojektowany po to, aby spełniać podstawowe wymagania oraz zaspokajać wszelkie bieżące potrzeby użytkowników. Podstawowymi założeniami było stworzenie domu,  który będzie nieduży​ i dopasowany do potrzeb​. Powinien też być ​energooszczędny,​ czyli tani w utrzymaniu​, a także ​łatwy i szybki w budowie​. Przy tym wszystkim powinien być również, a może przede wszystkim ​tani​. 

Okazuje się, że możliwości jest dość dużo.​ Co jest najważniejsze przy budowie domu, czy to żeby miał 150m2 czy to żeby można go było łatwo i tanio utrzymać? Czy rozsądne jest budowanie domu 150 m2 dla 3 osobowej rodziny, bo być może dużo lepszym rozwiązaniem jest dom, który zaspokaja obecne potrzeby a nie dom budowany na zapas. Czy budowa musi trwać nawet kilka lat? Pytań tych było bardzo dużo i dość szybko zrodziły się z nich priorytety, które wytyczyły nasze podejście do projektu.

Zaczynając projektowanie architekci zadali sobie fundamentalne pytania, które zadałby sobie każdy laik w temacie. Czy jest tylko jeden sposób na wybudowanie budynku, jak są możliwości i alternatywy? Czego możemy nauczyć się od innych branż?


“Od początku projekt powstawał z przekonaniem, że ​nie jesteśmy zdani wyłącznie na tradycyjny system i technologie budowania​, że nie jesteśmy ograniczeni do betonu i pustaka, że da się to zrobić inaczej, lepiej a także dużo szybciej. Można by więc powiedzieć, że Modulo jest wyrazem buntu, ale jest to dalekie od prawdy. Nie wymyślamy architektury czy budownictwa na nowo, korzystamy z technologii i materiałów, które są dostępne obecnie na rynku. ​Nasze podejście różni się tym​, że inaczej patrzymy na zależności i możliwości jakie obecna technologia i materiały nam dają.” – mówi założyciel Modulo House sp. z o.o., Jacek Krupa

Mając takie wytyczne architekci zaczęli prace nad projektem i krok po kroku rozwiązywaliśmy kolejne problemy i przeszkody, które się po drodze pojawiały.

“Mając na uwadze to, że pojawią się sytuacje, w których będziemy musieli wybrać wyższość któregoś założenia przeanalizowaliśmy wiele rozwiązań zawsze mając na uwadze finalną cenę. ​Bardzo łatwo jest przesadzić projektując dom​ chociażby wybierając materiały lub technologie, które są obecnie popularne lub po prostu decydując się na rozwiązania nie kierując się przy tym zdrowym rozsądkiem. Dlatego przeanalizowaliśmy wszystko to czym dysponuje obecnie rynek czyli projekty, materiały, firmy budowlane, nowinki technologiczne.” – mówi Jacek Krupa

Po procesie projektowania, architekci wyselekcjonowali najlepsze rozwiązania, materiały i wykorzystali je w projekcie kierując się wcześniejszymi wytycznymi – modułowy dom z prefabrykatów powinien być dopasowany, energooszczędny, szybki w budowie i tani.

“Tak powstał projekt Modulo House.​ Posiadamy obecnie 3 projekty a każdy z nich jest rozszerzeniem modułu podstawowego. Nasze rozwiązania przeznaczone są dla par, par z dziećmi oraz rodzin nawet 2+3. Modulo to rozwiązanie dające wiele możliwości. Użytkownik może wybrać dom, kolorystykę elewacji oraz rodzaj wykończenia, które będzie spełniało jego oczekiwania oraz potrzeby. Tradycyjna budowa na działce jest bardzo nieefektywna dlatego postawiliśmy na technologię prefabrykowaną​, ponieważ większość koniecznych prac można dużo szybciej i dokładniej wykonać w fabryce.” – dodaje Jacek Krupa

Domy Modulo zaprojektowane są w technologii szkieletowej.​ Konstrukcja oparta jest o wysokiej jakości certyfikowane drewno konstrukcyjne. Elementy budynku produkowane są w fabryce i montowane na działce inwestora. Montaż budynku na działce trwa zaledwie kilka dni. Dzięki zastosowaniu suchej technologii budynek od razu jest gotowy do dalszych prac wykończeniowych. Co skraca czas budowy i znacznie usprawnia proces inwestycyjny.

Wnętrze zaprojektowane jest w sposób minimalistyczny i przemyślany​ dzięki temu znacząco zredukowano powierzchnię zachowując przy tym wszystkie niezbędne elementy i funkcje. Nie ma tu miejsca na rozrzutność, wszystko jest na swoim miejscu i tam gdzie być powinno. To zaleta niewielkich przestrzeni, że jest w nich to co niezbędne.

Modulo to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zatrudniać i nadzorować wielu ekip budowlanych​ i wykończeniowych ponieważ dom w elementach dostarczany jest na działkę inwestora i tam jest montowany i wykończony do wybranego przez inwestora stanu. W najwyższej opcji wykończenia budynek wyposażony jest w instalacje elektryczną, grzewczą, mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła i instalację fotowoltaiczną.

Czytaj też: Polska | Architektura | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ekologia

Więcej informacji o projekcie na stronie ​www.modulohouse.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły