Molo Południowe w Gdyni. Zwycięska koncepcja powstała w pracowni SMOL Architekt

Poznaliśmy wyniki konkursu studialno-ideowego na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – “Pirs Przyszłości”. Zwyciężyła propozycja, dzięki której Molo Południowe ma zyskać efektowną promenadę i taras widokowy. Koncepcję przygotowali Tomasz Smol i Edyta Smol z pracowni SMOL Architekt.

Organizatorzy otrzymali 16 zgłoszeń. Jury konkursu zwracało uwagę na identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta, na tym tle oceniało oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań. Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca. Kolejne z kryteriów to sposób wpisania w otaczający kontekst i układ kompozycyjno-przestrzenny miasta, ponadto zwracano też uwagę na walory użytkowe koncepcji w kilku aspektach: funkcjonalnym, społecznym, ekologicznym i technicznym.

Konkurs niezwykły. Rzadko zdarzają się takie konkursy ideowo-studialne, kiedy nie trzeba za bardzo zajmować się kwestiami technologicznymi szczegółowych rozwiązań, a potrzebna jest wizja, i to wizja z diagnozą tożsamości miasta, które jest miastem młodym, niezwykle atrakcyjnym i, jak się okazuje, inaczej postrzeganym przez mieszkańców, a inaczej przez turystów. (…) Te prace, które zostały zgłoszone miały za zadanie złączyć te punkty widzenia w jedną całość. Sam tytuł konkursu, „Pirs Przyszłości” sugerował, że spojrzenie, które jest oczekiwane to spojrzenie, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się dalej rozwijać – mówiła podczas ogłaszania wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

Zwycięską koncepcję przygotował duet architektów z Warszawy – Tomasz Smol i Edyta Smol z pracowni SMOL Architekt. Zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tysięcy złotych. Głównym elementem koncepcji jest nadziemna promenada, która usytułowana została wzdłuż głównej osi kompozycyjnej. Spacerowy trakt zakończony jest tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie.


Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez – skomentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Architekci postawili na biel i elementy małej architektury, które nawiązują do modernistycznego dziedzictwa miasta. Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona została wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego. Całość uzupełniają drobne pawilony usługowe z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystykę i marynistycznymi detalami.

Zwycięskie i wyróżnione prace można oglądać od 14 grudnia do 16 stycznia 2022 r. podczas wystawy w gdyńskim InfoBoxie.

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Wydarzenia  | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: Tomasz Smol, UM Gdynia