Monika Wierzba-Krygiel

Mieszkanie w Gdańsku. Tu króluje biel i roślinne motywy!

Mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych zlokalizowane w prestiżowej lokalizacji w samym centrum Gdańska powstało z podzielenia dużego apartamentu na 2 mniejsze lokale. Mieszkanie  składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni , łazienki oraz balkonu ze wspaniałym widokiem na gdańskie Stare Miasto oraz pięknego, acz nie do końca docenianego budynku Domu Technika NOT. Zapraszamy was do wnętrza, które zaprojektowała architektka Monika Wierzba-Krygiel. 

Ideą projektu mieszkania była prosta, ponadczasowa elegancja naturalne materiały , polskie wzornictwo oraz roślinne akcenty. Minimalistyczna kolorystyka z szarościach i bielach uzupełniona jest mocnymi akcentami kolorystycznymi na meblach i tapecie w sypialni oraz przełamana dębowymi meblami od polskich producentów ( Tamo, Miloni, This is wood , Loft decora, Witamina D)


Sercem mieszkania jest kuchnia z wyspą, która zachęca do wspólnego gotowania gospodarza z odwiedzającymi go gośćmi. Ze stołu w jadalni rozpościera się widok na Stare Miasto ( nad stołem obraz Beaty Polak-Peli) Szare meble kuchenne wykonane na pełną wysokość zostały delikatnie podświetlone i wyposażone w mosiężne uchwyty kuchenne . Salon z bakłażanową sofą jest miejscem wypoczynku i relaksu, można z niego wyjść na dość spory balkon z meblami wypoczynkowymi. 

“Praca nad mieszkaniem była dużą przyjemnością. Był to już kolejny projekt wykonywany przeze mnie dla wymagającej Inwestorki ceniącej kobiece wnętrza. Dość nietypowy układ uwarunkowany wcześniejszym podziałem dużego mieszkania na mniejsze lokale spowodował brak typowej strefy wejściowej . Zamiast niej z klatki schodowej wchodzi się bezpośrednio do salonu. Zaproponowałam układ mebli pozwalający na zachowanie maksymalnej intymności i możliwości wygodnego przechowywania rzeczy.( brak komórki lokatorskiej wymusza przechowywanie wszystkiego w mieszkaniu) Ogromnym atutem mieszkania jest niesamowity widok z okien i balkonów,  który chciałam maksymalnie wyeksponować. Starałam się aby jak najwięcej mebli i dodatków pochodziło od polskich producentów ( większość mebli jest z kaszub/pomorza)” – mówi architektka Monika Wierzba-Krygiel

W sypialni znajduje się duże łóżko z dębowym wezgłowiem oraz bardzo pojemna szafa z regałem. Małą łazienkę o dębowo-białej kolorystyce uzupełnia mocny akcent w postaci płytek z roślinnym wzorem pod prysznicem. W założeniu projekt miał być apartamentem wakacyjnym dla wymagających gości ceniących wygodę i proste wnętrza. Jednak po ukończeniu realizacji Inwestorka nie potrafiła się z nim „rozstać” i zamieszkała tu jej córka.

O architektce:
Jestem absolwentką Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Studiowałam też na Universidad de Alcalá (UAH) Madrid. Ukończyłam studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej: architektura i budownictwo proekologiczne oraz rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich. Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w renomowanym holenderskim studiu Benthem Crouwel Architects oraz w trójmiejskich pracowniach architektonicznych. Przez kilka lat nadzorowałam wiele inwestycji budowlanych na terenie Trójmiasta i okolic. Posiadam uprawnienia architektoniczne do projektowania bez ograniczeń oraz jestem członkiem Pomorskiej Izby Architektów Polskich. W wolnym czasie biegam, podróżuję i organizuję Ultramaraton Kaszubska Poniewierka. Więcej o pracy Moniki przeczytacie TUTAJ. 

Czytaj też: Polska | Architektura | Apartament | Dom jednorodzinny | Gdańsk | Polscy projektanci

architekt: Monika Wierzba-Krygiel / www.wierzbakrygiel.pl
Data projektu: 2019, Data realizacji: 2020
Powierzchnia mieszkania: 50m2
Zdjęcia: Hania Połczyńska/ http://www.kroniki.studio/
Lokalizacja: Gdańsk