Monopoly Gdynia. Która gdyńska atrakcja okazała się najdroższa?

Chcecie zakupić atrakcyjne nieruchomości w Gdyni? Od dziś każdy może stać się właścicielem mieszkania w Yacht Park Marinie. Co tam mieszkanie, możecie kupić Port Gdynia, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, a nawet wybudować hotel na Klifie Orłowskim. Ale uwaga! Klif jest najdroższy. Takie inwestycje tylko w Monopoly Gdynia.

Monopoly to prosta gra planszowa, z którą zetknęła się chyba większość z nas. Nic dziwnego, ta legendarna gra cieszy się popularnością na całym w świecie, a sprzedano jej blisko 260 milionów egzemplarzy. A narodziła się z marzenia o bogactwie. Pierwowzór gry – „The Landlord’s Game” wymyśliła w czasie światowego kryzysu przełomu lat 20. i 30. XX wieku amerykańska wynalazczyni Elizabeth Magie Phillips. W Monopoly każdy może zostać bogaczem, a zasady są bardzo proste – gracze rzucają kostką i ruszają swoimi pionkami z pola „start”, by okrążając planszę kupować i sprzedawać nieruchomości znajdujące się na polach, na których stają, budować na nich domy i hotele. Jeżeli gracz posiada kartę własności jakiejś nieruchomości, to przeciwnik stając na takim polu musi uiścić właścicielowi należną opłatę. Rozgrywka polega na handlowaniu nieruchomościami w taki sposób, aby uzyskać jak największe zyski, a pozostałych graczy doprowadzić do bankructwa.

Gra na przestrzeni dziesięcioleci doczekała się dziesiątek wersji. Niektóre były odpowiedzią na popularne seriale, inne nawiązywały do bajek, albo do konkretnych czasów w historii. Jest też wersja światowa, są krajowe i miejskie. To właśnie w edycji Świat, która ukazała się w 2008 roku, na planszy pojawiła się Gdynia, jako pierwsze w historii polskie miasto. Producent gry ogłosił wtedy konkurs na wybór miast, które ukażą się na planszy. Głosy można było oddawać internetowo na 68 najpiękniejszych miast świata wytypowanych przez producenta oraz nominować swoje miasto do tzw. „dzikiej karty”. Polacy zgłosili między innymi Gdynię. W ciągu 6 tygodni oddano ponad 5 milionów głosów z 6 kontynentów. Ostatecznie dwie „dzikie karty” trafiły do Gdyni i Tajpej.


Teraz przyszła kolej, by dołączyć do elitarnej grupy światowych miast, które mają własne edycje gry, jak Nowy Jork, Sydney, Londyn, a w Polsce Gdańsk, Toruń, Wrocław, Zakopane czy Kraków. Monopoly Edycja Gdynia prezentuje walory miasta, piękne krajobrazy, ciekawe obiekty i wydarzenia, które stanowią o jego charakterze i atrakcyjności. Miejska edycja gry stanie się zapewne popularną pamiątką dla turystów oraz prezentem dla mieszkańców.

“Bardzo się cieszę, że razem z Panem Monopoly mogę zainaugurować nietuzinkowy projekt w tak wyjątkowym mieście. Mówi się, że Gdynia to miasto z morza i marzeń, dlatego postanowiliśmy uhonorować ją własną edycją gry planszowej, która daje ogrom możliwości i pozwala kreować te marzenia. Pierwotnie premiera gdyńskiej edycji gry miała odbyć się wiosną, ale zaistniała sytuacja epidemiczna zmusiła nas do zmiany terminu wydarzenia. Całość planowanych prac wróciła jednak na właściwy tor i dziś gościmy z Panem Monopoly w Gdyni!  Z Gdynią już dawno chcieliśmy nawiązać fajną relację i czekaliśmy na odpowiedni moment. Gdynia się ciągle rozwija i ten rok uznaliśmy za idealny, by stworzyć własną edycję. Z taką propozycją udaliśmy się do Miasta Gdyni i od razu zaczęliśmy działania.” – mówi Karina Nelka-Sławek, menedżerka wydawcy gry firmy Winning Moves.

Inauguracja odbyła się w Marina Yacht Park, wyjątkowym miejscu otoczonym wodą, z najnowocześniejszym portem żeglarskim nad polskim Bałtykiem, które znalazło się na planszy gry. Właścicielem Marina Yacht Park jest zajmujący się działalnością deweloperską i inwestorską Polski Holding Nieruchomości, strategiczny partner wydarzenia.
Mimo rzęsistego deszczu na inaugurację przyszło wielu fanów planszówek, którzy ustawili się w długiej kolejce do zakupu najnowszej edycji gry, do której dodawane w prezencie były firmowe skarpetyki Monopoly.

Głównym punktem wydarzenia było odsłonięcie wielkiej planszy Monopoly Gdynia przy udziale prezydenta miasta Wojciecha Szczurka oraz pokazanie wszystkich pól, które się na niej znalazły. A są to między innymi: Bulwar Nadmorski, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, Skwer Kościuszki, Klif Orłowski – najdroższe pole w całej grze, a także IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, które wygrało jesienny konkurs organizowany dla gdyńskich szkół. Wyróżnikiem gdyńskiej edycji, nie spotykanym do tej pory, są pola piaskowe. Zaczynając grę z pola “start”, rusza się z plaży.

 “Jestem bardzo dumny z tego, że do tych miast, które mają już swoje edycje, miast światowych, jak Nowy Jork, Sydney, a także wspaniałych polskich miast, jak Kraków, Gdańsk, Toruń, dołącza Gdynia. Myślę, że to okazja do tego, żeby przede wszystkim mądrze spędzić czas. To jest bardzo ucząca gra. Ale także myślę, że dla wielu gdynian będzie to okazja, żeby zagrać w sposób emocjonalny. Tu na planszy znajduje się wiele miejsc, które znamy i lubimy. Teraz staną się elementem naszej gry. A dla miasta to szczególna okazja do promocji.” – mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia 

Odsłonięciu planszy towarzyszyły liczne atrakcje, takie jak spotkanie z Panem Monopoly – oficjalną maskotką gry; konkursy, podczas których można było wygrać grę Monopoly Gdynia; rozgrywki na wielkiej planszy Monopoly; foodtrucki; animacje i zabawy dla dzieci.

Czytaj też: Gadżety | Ciekawostki | Kultura | Wydarzenia  | Gdynia | Miasto

źródło: UM Gdynia / www.gdynia.pl
zdjęcia: Przemysław Kozłowski

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły