fot. mos.ru, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Moskwa: największy w Europie diabelski młyn zamknięty dzień po otwarciu

Było huczne otwarcie, ślub na szczycie i… atrakcja szybko stanęła. Zaledwie dzień po otwarciu zamknięto największy w Europie diabelski młyn “Słońce Moskwy”. Powód? Konieczność wykonania “kalibracji w systemie”.

Jego otwarciu 10 września towarzyszył sam Władimir Putin. Liczący 140 metrów wysokości diabelski młyn “Słońce Moskwy” jest największą tego typu konstrukcją w Europie. Przywódca Rosji nie pojawił się jednak osobiście na uroczystości. Zamiast tego połączył się ze “Słońcem Moskwy” za pośrednictwem łącza wideo. “Dla ludzi to bardzo ważne, by odpocząć z rodziną i przyjaciółmi” – mówił w swoim wystąpieniu.

Otwarcie “Słońca Moskwy” jest powiązane z obchodzoną przez Rosjan 875 rocznicą założenia Moskwy. Koszt jednego biletu to 550 rubli (około 40 zł). Droższe są bilety do gondoli, które mają szklane podłogi, przez co oferują więcej wrażeń. W sumie młyn ma 30 zamykanych kabin, a każda z nich może pomieścić do 15 osób. Kabiny wyposażone są w klimatyzację, ogrzewanie i monitoring wideo. Jeden obrót koła trwa średnio 18 minut.

Nowy diabelski młyn ma być chlubą Rosji. Konstrukcja jest wyższa o pięć metrów w porównaniu do słynnego “London Eye”, które ma 135 metrów wysokości. Na otwarciu pojawiły się tłumy mieszkańców Moskwy. Jedna z par postanowiła nawet wziąć ślub w gondoli. Z nowej atrakcji Rosjanie nie cieszyli się jednak długo.

Młyn w trakcie budowy w listopadzie 2021 roku, fot. biuro prasowe Słońce Moskwy stroi.mos.ru, licencja: CC 4.0

Największy w Europie diabelski młyn zamknięto w niedzielę 11 września. O sprawie poinformował niezależny serwis Meduza.io. Według ustaleń atrakcja nie działa z powodu konieczności wykonania “kalibracji w systemie”. Osoby, które kupiły bilet wstępu na ten dzień mogą wymienić bilety na inny termin lub oddać i odzyskać pieniądze. Zwrotu mogą dokonać wszyscy, którzy kupili bilety wstępu obejmujące dni od 11 do 25 września.

Co ciekawe, problemy pojawiły się już w dniu otwarcia. Jak relacjonują dziennikarze serwisu Meduza.io tego dnia koło często się zatrzymywało, a pracownicy ograniczali ilość wpuszczanych do atrakcji osób.

Widok ze szczytu:

“Koło „Słońce Moskwy” zatrzymało się. Coś poszło nie tak?”:

Diabelski młyn “Słońce Moskwy” zbudowano w “Parku przyszłości” na terenie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. To rozrywkowy kompleks położony w północno-wschodniej części Moskwy. W okresie Związku Radzieckiego na terenie Centrum Wystawowego organizowano wystawy przedstawiające technologiczne i gospodarcze osiągnięcia ZSRR. Dziś na terenie kompleksu znajduje się park rozrywki.

źródło: materiały prasowe moscow-sun.ru

Czytaj też: Ciekawostki | Rosja | Moskwa | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie