Wielki Moskiewski Cyrk Państwowy działa w budynku z lat 70. W tym roku ma rozpocząć się rozbiórka pawilonu, który zostanie zastąpiony nową, kolorową konstrukcją. Moskiewskie władze pokazały zaktualizowany projekt inwestycji, jednak pstrokaty gmach spotkał się z krytyką.
Wielki Moskiewski Cyrk zbudowany został według projektu architekta Jakowa Biełopolskiego. Oficjalne otwarcie nastąpiło 30 kwietnia 1971 r. To modernistyczny pawilon zbudowany na planie okręgu, z podniesionym dachem w centralnej części przypominającym namiot. Budynek w najwyższym punkcie ma 31 metrów. Jednocześnie pokazy cyrkowe może tu oglądać 3400 osób.
Charakterystyczną częścią budynku są szklane ściany na wysokości piętra, które wpuszczają do środka dużo naturalnego światła. Wnętrze ozdobiło wykończenie z granitu, marmuru, drewna i aluminium. Dzięki specjalnej konstrukcji cyrk dysponuje pięcioma ruchomymi scenami, które można zmieniać w zaledwie pięć minut. Co ciekawe, obiekt dysponował specjalną lożą rządową. Dla Leonida Breżniewa zbudowano tu podziemny garaż z windą, dzięki której wysocy rangą urzędnicy mogli zająć miejsce na widowni bez korzystania z głównego wejścia.
Dziś budynek jest w kiepskim stanie technicznym. Zamiast gruntownego remontu, władze Moskwy planują obiekt wyburzyć. Wizualizacje nowego cyrku opublikował mer Moskwy Siergiej Sobianin. Nowy gmach cyrku składać się będzie z kilku obiektów. Arena zbudowana zostanie w części nazwanej „Czapką Monomacha”. Jej budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w 2028. O inwestycji poinformował niezależny rosyjski serwis informacyjny Meduza.
Rosyjskie biuro architektoniczne Apex, podane jako autor projektu, w rzeczywistości najwyraźniej przerabiało czyjś projekt. Został on stworzony przez firmę z siedzibą w Singapurze, która brała udział w przebudowie Stadionu Olimpijskiego, kolejnym kontrowersyjnym projekcie budowlanym w stolicy – czytamy w artykule Meduzy.

Publikując wizualizacje cyrku, mer Moskwy argumentował, że „nowy kompleks w naturalny sposób wpasuje się w otaczający krajobraz i zabudowę”. Paradoksalnie może mieć rację, jednak w tym przypadku to nie jest atut. Zamiast modernistycznego pawilony mieszkańcy Moskwy zyskają kiczowaty obiekt, który trudno przypisać do konkretnego nurtu w architekturze. Większy budynek cyrkowy przypomina hełm wojskowy z czasów carskich Niemiec, a mniejszy pomocniczy – kapsułkę. Architekci tłumaczą, że ich projekt inspirowany jest „architekturą cyrkową przeszłości”.

Strach nawet zacząć mówić, jak to jest, tak wiele metaforycznych analogii przychodzi mi na myśl. Na przykład kopuła świątyni znajdującej się pod ziemią; lub, jak ktoś już pokazał, hełm; lub jakiegoś rodzaju porcelanowej pokrywki do cukierniczki; karuzela; aluminiowy blat… W tym ostatnim zresztą można założyć kontekstowe nawiązanie do zburzonych Cyrków Biełopolskiego i Wułyckiego, choć, bądźmy szczerzy, jest to mało prawdopodobne. A cyrk jest tak żałosny, że brak słów. Niewątpliwie jego wyburzenie i realizacja wybranego projektu w pełni ucieleśnią wschodnie podejście do nowoczesnej architektury – podsumowała redakcja serwisu Archi.ru.
źródło: meduza.io
Czytaj też: Rosja | Ciekawostki | Modernizm | Archialert | whiteMAD na Instagramie



źródło: Moskiewskie Rządowe Centrum Informacyjne