Most jak rzeźba. Zbudowali go zamiast zwykłej kładki

Niewielki most zaprojektował architekt Ondřej Císler (Aoc architects) oraz Petr Tej (Klokner Institute). Zbudowano go w miejscowości Kladno, położonej 25 kilometrów na zachód od Pragi.

Kładka zbudowana została na obrzeżach miasta. Połączyła podmiejskie dzielnice z lokalnym cmentarzem i dostępna jest wyłącznie dla pieszych. Lokalne władze nie chciały budować zwykłej konstrukcji, dlatego do pracy nad projektem zaprosili profesjonalnych architektów. Idea była taka, aby powstała minimalistyczna kładka, akcentująca walory znajdującej się w pobliżu przyrody.

Autorzy projektu wskazują na symboliczne znaczenie konstrukcji. Most z założenia łączy dwie oddzielone od siebie części. W tym przypadku przywołano jego funkcję do magicznego portalu łączącego świat żywych i umarłych.

Artystyczna forma kładki idzie w parze z zaawansowaną technologią. Most zbudowano z czarnego materiału, który jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. W sumie most ma 1,5 m szerokości i waży około 3,5 tony.


Ciekawostką jest znajdująca się w pobliżu rzeźba autorstwa prof. Jana Hendrycha „Strażnik”. Profesor specjalizuje się w barokowych rzeźbach instalowanych w pobliżu mostów. „Strażnik” oparty jest na oryginalnych archetypach barokowych i ustawiony został jako zwieńczenie kompozycji mostu.

Całkowity koszt budowy konstrukcji wyniósł 27 tysięcy euro.

zdjęcia: BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)